Недеља, 15. октобар
Свечана сала Скупштине града у 20.00
80 ГОДИНА ФАКУЛТЕТА МУЗИЧКЕ УМЕТНОСТИ
КОНЦЕРТ НАЈУСПЕШНИЈИХ СТУДЕНАТА
Слободан улаз
Сергеј Рахмањинов (1973–1943)
Варијације на тему Корелија, оп. 42 (1931)
Андреја Мамутовић, клавир – ДАС, III година
Класа: Александар Сердар, ред. проф.
Дмитриј Шостакович (1906–1975)
Пет комада за две виолине и клавир (1965)
Прелудијум: Moderato
Гавота: Tranquillo, molto leggiero
Елегија: Andantino
Валцер: Tempo di Valse, Moderato
Полка: Allegro
Ката Стојановић, виолина – МАС
Милица Жугић, виолина – САС
Уки Оваскаинен, сам. ум. сар. – клавир
Класа: Маја Јокановић, ред. проф.
Жорж Бизе (1838–1875)/Франсоа Борн (1840–1920)
Бриљантна фантазија на теме из опере Кармен, за флауту и клавир (1900)
Миња Мaрчетић, флаута – ДАС, III година
Драгана Раић, ум. сар – клавир
Класа: Миомир Симоновић, ред. проф.
Сергеј Прокофјев (1891–1953)
Соната бр. 7 Бе-дур, оп. 83 (1942)
Allegro inquieto
Andante caloroso
Precipitato
Виктор Радић, IV година – клавир
Класа: Лидија Станковић, ред. проф.
Факултет музичке уметности у Београду најстарија је и најпрестижнија музичка високошколска установа у земљи. Данас у Србији готово да не постоји музички извођач, диригент, композитор и стваралац, музички писац, теоретичар и научник, организатор музичког и културног живота, и уопште, музички и културни делатник, који бар један део свог образовања не дугује Факултету музичке уметности у Београду. Тако су алумни Факултета нека од највећих имена савремене светске музичке уметности: виолинисти Стефан Миленковић, Роман Симовић, Јован Колунџија и Сретен Крстић, пијанисти Александар Маџар, Наташа Вељковић, композитори Исидора Жебељан, Марко Никодијевић, Милица Параносић, да поменемо само неке.
Прошло је осамдесет година од како је указом Министра просвете Краљевине Југославије 1937. године основана Државна музичка академија, данашњи Факултет музичке уметности, што је назив који носи од 1973. године. Данас се настава за око хиљаду најбољих студената, будућих професионалних извођача, композитора, научника и педагога из читаве Србије и региона, одвија се на нивоима основних, мастер, специјалистичких и докторских академских студија на тринаест катедри, од којих је најмлађа Катедра за џез и популарну музику основана пре пет година. Једина је високошколска музичка установа у земљи која има наставу свих симфонијских инструмената, као и свих модула наука о музици – музикологије, етномузикологије, музичке теорије и педагогије.
Квалитет и посебност студената и професора Факултета музичке уметности, међународно је препознат, тако да Факултет сада остварује успешну међународну сарадњу са музичким и високошколским установама широм света путем партнерстава у оквиру програма Ерасмус +, Темпус, Креативна Европа, као и кроз интензивне програме међународне академске размене студената и предавача са бројним европским универзитетима.
Ипак, своју осамдесету годишњицу Факултет музичке уметности проводи у истим (не)условима и неодговарајућој згради у којој је и започео свој јавни, образовни и уметнички живот.
Свој велики јубилеј Факултет музичке уметности у Београду ове године обележава низом концерата, изложби, научних скупова, промоцијама штампаних и аудио издања, покретањем новог сајта, објављивањем монографије, као и многим другим активностима које укључују некадашње и садашње професоре и студенте Факултета. Централни догађај прославе јубилеја биће гала концерт 21. новембра, на дан почетка рада Факултета.