Претрага

2. Бемус / 1970.

БЕОГРАДСКЕ МУЗИЧКЕ СВЕЧАНОСТИ 1970.

Среда, 7. октобар, 20.00, Народно позориште
ОПЕРА НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА У БЕОГРАДУ

Енрико Јосиф: Стефан Дечански, драмски летопис у три виђења (прво извођење)
Избор средњовековних текстова Енрико Јосиф
Сценска поставка Димитрије Парлић и Јован Путник
Сценограф Милић од Мачве
Диригент Борислав Пашћан

ЛИЦА

Краљ Милутин – Раша Плаовић
Краљ Стефан – Мирослав Чангаловић
Краљ Душан – Јован Милићевић
Краљица – Ксенија Јовановић
Старац – Раша Плаовић
Старица – Ксенија Јовановић
Први летописац – Милош Жутић
Други летописац – Милан Пузић
Ратник – Раша Симић
Жена тужбалица – Олга Милошевић
Луда – Живојин Милосављевић
Девојка из Неродимља – Душица Томић
Младић – Радомир Вучић
Народ, калуђери, ратници, себри
Учествује Хор опере, Балетски ансамбл Опере и говорни хор Академије за позориште, филм, радио и телевизију у Београду
Хорове спремио Слободан Крстић

***

Енрико Јосиф: Птицо, не склапај своја крила, лирска поема у четири играња (прво извођење)
Либрето Вере Костић
Диригент Борислав Пашћан
Кореограф и редитељ Вера Костић
Сценограф Владислав Лалицки
Костими Владислав Лалицки

Јованка Бјегојевић, Боривоје Младеновић, Душан Симић и Балетски ансамбл
Стихове говори Ксенија Јовановић
Соло алт Олга Милошевић


Четвртак, 8. октобар, 17. 15, Народни музеј
ИТАЛИЈАНСКИ КВАРТЕТ
Паоло Борчиани, прва виолина
Елиза Пегрефи, друга виолина
Пјеро Фарули, виола
Франко Роси, виолончело

Ђовани Габријели: Due canzoni per sonare a quattro

Јозеф Хајдн: Гудачки квартет Ес-дур, оп. 64 бр. 6
Allegretto
Andante
Menuetto
Finale – Presto

Лудвиг ван Бетовен: Велика фуга за гудачки квартет оп. 133

Морис Равел: Гудачки квартет Eф-дур
Allegro
Scherzo
Andante
Finale


Четвртак, 8. октобар, 20.30, Дворана Дома синдиката
БЕОГРАДСКА ФИЛХАРМОНИЈА
Диригент Живојин Здравковић
Солиста Ђина Бахауер, клавир

Јохан Себастијан Бах: Трећа свита Дe-дур
Увертира
Аир
Гавотта
Боурéе
Гига

Лудвиг ван Бетовен: Концерт за клавир и оркестар бр. 5 Ес-дур, оп. 73
Allegro
Adagio un poco moto
Rondo – Allegro

Мусоргски-Равел: Слике са изложбе
Променада
1. Гном
Променада
2. Стари замак
Променада
3. Тиљерије
4. Бидло
Променада
5. Балет пилића у љусци од јајета
6. Самуел Голденберг и Шмајл
7. Пијаца у Лиможу
8. Катакомбе
9. Баба Јагина колиба
10. Богатирска капија у Кијеву


Петак, 9. октобар, 20.30, Дворана Београдске филхармоније
БРАНКО ПАЈЕВИЋ, виолина
ЗОРИЦА ДИМИТРИЈЕВИЋ-СТОШИЋ, клавир

Вече соната

Василије Мокрањац: Соната
Adagio, gravé-Allegro
Scherzo, Presto
Adagio
Allegro (quasi toccata)

Љубица Марић: Соната
Allegro moderato
Largo
Allegro con brio

Дмитриј Шостакович: Соната бр. 12 (прво извођење у Југославији)
Andante
Allegretto
Largo


Петак, 9. октобар, 23.00, Народни музеј
КАМЕРНИ ХОР РАДИЈА РОМАНСКЕ ШВАЈЦАРСКЕ
Диригент Андре Шарле

Даријус Мијо: Валежанске песме (текст Р. М. Рилке)
Pays, arêté à mi-chemin
Rose de lumière
L'Année tourne...
Chemins qui ne ménent nulle part
Beau papillon...

Жилијен Франсоа Збинден: Императиви оп. 27 (текст композитора)
N'attends plus de pitié
Laisse un peu le ciel t'envahir
Assis sur un vieux banc

Морис Равел: Nicolette (текст композитора)

Клод Дебиси: Две шансоне (текст Шарл д'Орлеан)
Dieu, qu'il la fait bon regarder!
Yver, vous n'estes qu'un vilain

Рафаел д'Алесандро: Четири вокализе
Sicilienne
Marche
Sarabande
Tarantelle

Гофредо Петраси: Non-sense (текст Едвард Лир)
C'era una signorina il cui naso
C'era un vecchio musicale
C'era un vecchio di Rovigno
C'era una signorina di Pozzillo
C'era una vecchia di Polla

Паул Хиндемит: Шест песама (текст Р. М. Рилке)
La biche
Un Cygne
Puisque tout passe
Printemps
En Hiver
Verger

Константин Регамеј: Песме Жана Тардијеа
La sécurité
La môme néant
L'affaire se complique


Субота, 10. октобар, 17.15, Народни музеј
ЗАГРЕБАЧКИ СОЛИСТИ
Солисти:
Тонко Нинић, виолина
Августин Детић, виолина
Тинка Мурадори, флаута
Андрија Потрошко, контрабас

Јохан Себастијан Бах: Концерт за две виолине и оркестар дe-мол
Vivace
Largo ma non tanto
Allegro

Карл Штамиц: Концерт за флауту и оркестар Гe-дур
Allegro
Andante ma non troppo
Rondo – Allegro

Арканђело Корели: Сарабанда, Жига и бадинерија

Волфганг Фортнер: Имагини
Fantasia – Monodia – Interludio – Quasi marcia – Canto

Борис Папандопуло: Интродукција и Allegro rustico за контрабас и гудаче

Ђоакино Росини: Трећа соната Цe-дур
Allegro
Andante
Moderato


Субота, 10. октобар, 20.00 и недеља, 11. октобар, 15.00, Народно позориште
ФРАНЦУСКО БАЛЕТСКО ПОЗОРИШТЕ ЖОЗЕФ ЛАЦИНИ

+ - На музику Едгара Вареза (Хиперпризма, Јонизација, Денсити 2,5)
Кореографија и балет Жозеф Лацини
Декор и костими Филип Бино

Ани Карбонел, Бернадета Табур, Ана Бутен, Норико Кибота, Даини Кидо, Жерар Тејад, Мишел Буш, Венсан Абад, Андре Дољников и балетски ансамбл

За два гудачка оркестра и два играча
Музика: Кожимиерж Сероцки
Кореографија Жозеф Лацини

Клер Сомбер, Мишел Бриел

 

Ecce homo
Музика Жозе Бергман
Балет Жозеф Лацини
Кореографска режила Жозеф Лацини

Косета Бутен, Даниел Буш, Андре Дољников и балетски ансамбл

 

La valse
Музика Морис Равел
Кореографска адаптација Жозеф Лацини
Костими Бернар Дајде

Хитоми Асакава, Клод Симон, Даини Кидо, Жерар Тејад и балетски ансамбл

 

Lasko
Музика Џон Ентил
Либрето Виктор Камара
Кореографија Жозеф Лацини
Декор, скулптуре и костими Луј Шавињије

Ани Карбонел, Даини Кидо и балетски ансамбл

 

Два става
Музика Бела Барток
Кореографија Жозеф Лацини

Клер Сомбер, Мишел Бриел и балетски ансамбл


Недеља, 11. октобар, 11.00, Народни музеј
АКАДЕМСКИ КАМЕРНИ ОРКЕСТАР
Диригент Душан Сковран
Солисти:
Ева Новшак-Хоушка, сопран
Јован Колунџија, виолина

Карло Ричоти: Adagio – Allegro

Георг Фридрих Хендл: Арија Piangerò de sorte mia из опере Јулије Цезар

Ђовани Паизијело: Арија Qui voul'la zingarella

Лука Соркочевић: Симфонија Дe-дур (обрада Д. Сковрана)
Allegro
Andante piano a mezza voce
Allegro

Јохан Себастијан Бах: Концерт за виолину и гудаче Е-дур
Allegro
Adagio
Allegro assai

Георг Фридрих Хендл: Кончерто гросо оп. 6 бр. 1
A tempo giusto
Allegro
Largo
Allegro
Allegro


Недеља, 11. октобар, 20.30, Дворана Београдске филхармоније
ХОР И ОРКЕСТАР РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈЕ БЕОГРАД
Диригент Боривоје Симић
Солисти:
Александра Ивановић, алт
Душан Цвејић, тенор
Фрањо Петрушанец, бас

Ђовани Палестрина: Stabat Mater

Јохан Себастијан Бах: Кантата Gottes Zeit ist die Allerbeste Zeit (Actus tragicus) за солисте, хор и камерни оркестар

Петар Иљич Чајковски: Литургија Светог Јована Златоустог за мешовити хор оп. 41
Господи помилуј
Слава оцу и Сину
Свјати Боже
Херувимска песма
Јако да царја
Верују
Милост мира
Тебе појем
Достојно јест
Оче наш
Хвалите
Алилуја
Господин помилуј


Понедељак, 12. октобар, 17.15, Народни музеј
ЧЕШКИ НОНЕТ
Либор Хлавачек, виолина
Лубомир Мали, виола
Рудолф Лојда, виолончело
Франтишек Хертл, контрабас
Јиржи Валек, флаута
Кирел Ланг, обоа
Олџих Перол, кларинет
Јарослав Резач, фагот
Арношт Харват, хорна

Бохуслав Мартину: Нонет
Poco allegro
Andante
Allegretto

Јан Новак: Balletto A9
Allegro molto
Moderato
Lento
Vivo

Лудвиг Шпор: Велики нонет бр. 31
Allegro
Scherzo
Adagio
Vivace


Понедељак, 12. октобар, 20.00, Народно позориште
ОПЕРА ХРВАТСКОГ НАРОДНОГ КАЗАЛИШТА ИЗ ЗАГРЕБА
Сергеј Прокофјев: Заљубљен у три наранџе, опера у четири чина (10 слика) с прологом, према Карлу Гоцију
Превео Станко Гашпаровић
Диригент Никша Бареза
Редитељ Коста Спаић, к. г.
Сценограф Дубравко Дежелић, к. г.
Костимограф Дарко Мондекар
Кореограф Миљенко Викић

ЛИЦА

Краљ Треф – Драго Бернардић
Принц, његов син – Звонимир Прелчец
Принцеза Клариса, краљева нећакиња – Маријана Радев
Леандер, министар председник – Борис Вајда
Труфалдино, шаљивчина – Фрањо Паулик
Панталон, дворјанин, краљев интимни пријатељ – Маријан Бујанић
Маг Челио, заштитник краља Трефа – Фрањо Петрушанец
Фата Моргана, вештица, заштитница Леандра – Мирка Кларић
Линета принцезе у – Јасна Подолшак
Николета наранџама – Ангелина Гјадрова
Нинета – Јања Ханжек
Куварица – Грегор Радев
Фарфарело, ђаво – Иван Стефанов
Смеракдубам, сарадница Фата Моргане – Нада Путар-Голд
Мајстор церемоније – Берто Матешић
Пролог – Миљенко Грозданић
Трубач – Мијо Дворшчак
Заљубљени у трагедију – Ђ. Јовановић, Ј. Кереп, А. Михић, З. Ротман, К. Туркулин, И. Варговић
Заљубљени у комедију – О. Чавчић, В. Николи, Ј. Прибетић, И. Радић, Б. Радовић, Б. Шуминец
Заљубљени у мелодраму – Д. Андрашевић, А. Чатер, А. Ерделец, Љ. Хамар, Д. Канижај, И. Маленчић, Љ. Манестар, Ф. Вуцковић, Д. Жарко
Заљубљени у фарсу – М. Барић, Д. Четинић, Ј. Јосић, Р. Мишковић, А. Поточник, Ј. Земина
Заљубљени у игру – З. Фајдетић, З. Гербавец, З. Хабијанес, А. Паврлишак, Р. Трубан, И. Андроја, В. Бауер, Б. Љубичић, М. Миловић, И. Спирин
Лијечници, дворјани, стражари, балет
Хор спремио Дарко Мондекар


Уторак, 13. октобар, 17.15, Дворана Београдске филхармоније
БЕОГРАДСКА ФИЛХАРМОНИЈА
Дела домаћих композитора у стереофонској техници
Снимци остварени у студију Радио Београда

Мирјана Живковић: Басма за алт и тимпан

Владан Радовановић: Sferoon за три оргуље и клавир

Јосип Славенски: Симфонија оријента (Религиофонија)


Уторак, 13. октобар, 20.30, Коларчев народни универзитет
БЕОГРАДСКА ФИЛХАРМОНИЈА
Диригент: Милан Хорват
Солисти:
Хелен Вотс, контраалт
Питер Бејли, тенор

Паул Хиндемит: Симфонијске метаморфозе Вебернових тема
Allegro
Scherzo
Andantino
Marsch

Густав Малер: Песма о земљи за алт, тенор и оркестар
Напитница о јаду земље
Осамљени у јесени
Песма о младости
О лепоти
Пијаница у пролеће
Опроштај


Уторак, 13. октобар, 23.00, Народни музеј
МИОДРАГ АЗАЊАЦ, флаута
ОЛИВЕРА ЂУРЂЕВИЋ, чембало
Басконтинуо: МИОДРАГ МИРКОВИЋ, виолончело

Јохан Себастијан Бах: Сонате за флауту и чембало

Соната хa-мол
Andante
Largo e dolce
Presto

Соната гe-мол
Allegro moderato
Adagio
Allegro

Соната Цe-дур
Andante – Presto
Allegro
Adagio Menuetto

Соната е-мол
Adagio
Allegro
Andante
Allegro

Соната Ес-дур
Moderato
Siciliano
Allegro

Соната А-дур
Largo e dolce
Allegro

Соната Е-дур
Adagio ma non tanto
Allegro
Siciliano
Allegro assai


Среда, 14. октобар, 17.15, Народни музеј
ГУДАЧКИ КВАРТЕТ БЕТОВЕН
Дмитриј Циганов, прва виолина
Николај Забавников, друга виолина
Федор Дружињин, виола
Сергеј Ширињскиј, виолончело

Волфганг Амадеус Моцарт: Гудачки квартет дe-мол KV 421
Allegro moderato
Andante
Menuetto
Allegretto ma non troppo

Дмитриј Шостакович. Гудачки квартет бр. 12 Дес дур, оп. 133 (Прво извођење у Југославији)
Modrato
Allegretto

Лудвиг ван Бетовен. Гудачки квартет бр. 14 цис-мол, оп. 131
Adagio ma non troppo e molto espressivo
Allegro molto vivace
Allegro moderato
Andante ma non troppo e molto cantabile
Presto
Adagio quasi un poco andante
Allegro


Среда, 14. октобар, 20.00, Народно позориште
ОПЕРА НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА У БЕОГРАДУ
Ђузепе Верди: Моћ судбине, опера у 3 чина (7 слика)
Либрето написао Франческо Пјаве
Превод Душана Миладиновића
Диригент Ђузепе Патанè
Редитељ Ани Радошевић
Декор по нацртима Петра Пашића
Костими по нацртима Инге Костинчер

ЛИЦА (по реду изласка на сцену)
Маркиз ди Варгас, носилац ордена Калатраве – Александар Ђокић
Леонора, његова кћи – Рита Орланди Маласпина
Собарица – Мирјана Васиљевић
Алваро – Бруно Преведи
Дон Карлос ди Варгас, син маркиза – Личинио Монтефуско
Алкаде – Владета Димитријевић
Трабуко, мазгар – Никола Јанчић
Прециозила, млада циганка – Ана Мариа Рота
Фра Мелитоне – Енрико Фисоре
Отац Гвардијан, приор фрањевачког манастира – Боналди Ђајоти
Хирург – Душан Јанковић
Беспосличар, комедијаш, просјак – Стеван Жунац

Радња се догађа у XVII веку: први и трећи чин у Шпанији, други у Италији

Учествује балетски ансамбл
Хорове припремио Слободан Крстић
Кореографија Бранка Марковића


Четвртак, 15. октобар, 20.30, Коларчев народни универзитет
ТОХО ГАКУЕН ГУДАЧКИ ОРКЕСТАР
Диригенти: Хироши Коизуми, Казујоши Акијама

Програм: Моцарт, Барток, Стравински, Којама


Петак, 16. октобар, 17.15, Народни музеј
БЕОГРАДСКИ КАМЕРНИ АНСАМБЛ
Диригент Антонио Јанигро
Солисти:
Ђузепе Анеда, мандолина
Драгослава Николић, сопран
Јован Милићевић, рецитатор

Ђовани Батиста Перголези: Кончертино бр. 2 гe-мол

Ђовани Батиста Перголези: Концерт за мандолину и оркестар Бe-дур
Allegro
Largo
Allegro

Арканђело Корели: Кончерто гросо Дe-дур
Љубица Марић: Ostinato super thema octoicha
Љубица Марић: Праг сна (текст Марка Ристића)
Ђерђ Лигети: Ramifications

Волфганг Амадеус Моцарт:
Серената ноттурна пер арцхи е тимпани бр. 6 Дe-дур
Marcia
Menuetto
Rondo


Петак, 16. октобар, 20.00, Народно позориште
ОПЕРА НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА У БЕОГРАДУ
Винћенцо Белини: Норма, лирска трагедија у 2 чина 84 слике)
Либрето написао Феличе Романи
Превео Раде Ивељо
Диригент Богдан Бабић
Редитељ Младен Сабљић
Декор по нацртима Миомира Денића
Костими по нацртима Божане Јовановић

ЛИЦА
Полионе, римски проконзул у Галији – Антилио Планиншек, к. г.
Оровезо, друидски првосвештеник – Александар Ђокић
Норма, његова кћи, велика свештеница – Милка Стојановић
Адалђиза, свештеница – Ђурђевка Чакаревић
Клотилда, Нормина дружбеница – Олга Милошевић
Флавија, пратилац Полиона – Живојин Милосављевић
Друиди, свештеници, пратиоци, галски и римски војници

Догађа се у Галији за време владавине Рима

Хорове припремио Слободан Крстић
Кореографија Бранка Марковића


Субота, 17. октобар, 20.30, Коларчев народни универзитет
ОРКЕСТАР БЕТОВЕНХАЛЕ ИЗ БОНА
Диригент Фолкер Вангенхајм
Солиста Малколм Фрејџер, клавир

Лудвиг ван Бетовен
Кориолан, увертира

Концерт за клавир и оркестар бр. 4 Гe-дур, оп. 58
Allegro moderato
Andante con moto
Rondo – Vivace

Симфонија бр. 7 А-дур, оп. 92
Poco sostenuto-Vivace
Allegretto
Scherzo – Presto
Finale – Allegro con brio


Недеља, 18. октобар, 20.00, Народно позориште
ОПЕРА НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА У БЕОГРАДУ
Модест Мусоргски: Борис Годунов, музичка драма у осам слика
Текст по драмској хорници А. С. Пушкина
Инструментација Дмитрија Шостаковича
Превео Велимир Живојиновић
Диригент Душан Миладиновић
Редитељ Младен Сабљић
Декор по нацртима Миомира Денића
Костими по нацртима Милице Бабић

ЛИЦА
Борис Годунов – Мирослав Чангаловић
Федор његова – Миливоје Петровић
Ксенија деца – Софија Јанковић
Ксенијина Дадиља – Љубица Врсајков
Кнез Шујски – Фрањо Паулик
Пимен, летописац – Ђорђе Ђурђевић
Димитрије Самозванац – Пиеро Филипи, к. г.
Варлам калуђери – Жарко Цвејић
Мисаил скитнице – Микола Јанчић
Крчмарица – Олга Милошевић
Јуродиви – Стјепан Андрашевић
Пристав – Александар Ђокић
Шчелкалов – Владета Димитријевић
Миђух, сељак – Иван Мургашки
Ближњи бојар Хрушчов – Душан Јанковић
Језуит Левицки – Јанез Ријавец
Језуит Черниковски – Иван Мургашки
Народ, бојари, стрелци, војници, пољски племићи и племкиње, хаџије

Хорове припремио Слободан Крстић


Понедељак, 19. октобар, 20.30, Дворана Дома Синдиката
БЕОГРАДСКА ФИЛХАРМОНИЈА
ХОР СЛОВЕНАЧКЕ ФИЛХАРМОНИЈЕ
ХОР БРАНКО КРСМАНОВИЋ
Диригент Фернандо Превитали
Солисти:
Илва Лигабуе, сопран
Ана Мариа Рота, мецосопран
Анђело Мори, тенор
Лоренцо Гаетани, бас

Ђузепе Верди: Реквијем за солисте, хор и оркестар
Requiem – Kzrie
Dies irae
Domine Jesu
Sanctus
Agnus Dei
Lux aeterna
Libera me

logo cir siv

ЦЕБЕФ припрема и реализује филмске, музичке и мултимедијалне амбијенталне фестивале са вишедеценијском традицијом

Оснивач

grad osnivac dole

Контакт

Адреса:
Илије Гарашанина 24
11000 Београд
Србија
Телефон: +381 11 3236530
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan

Search