Monday, 3 October, 8 PM, Kolarac Hall
Festive opening
BUDAPEST FESTIVAL ORCHESTRA (BUDAPESTI FESZTIVÁLZENEKAR)
Conductor: IVÁN FISCHER
Soloist: ADRIENNE KRAUSZ, klavir
Carl Maria von Weber: Overture from Der Freischütz, Op. 77
Robert Schumann: Piano concerto A minor, Op. 54
Johannes Brahms: Hungarian Dances Nos. 14 and 21
Johannes Brahms: Symphony No. 2 D major, Op. 73
Tuesday, 4 October, 8 PM, Museum “25 May” (Museum of Yugoslavia)
Christoph Willibald Gluck: Orfeo ed Euridice (Orpheus and Eurydice), Opera – Festival Production, Premiere
Concept and direction: BOJANA CVEJIĆ
Conductor: PREMIL PETROVIĆ
Video: Marta Popivoda and Ana Vujanović
Choreography: Andros Zins-Browne
Design: Igor Vasiljev
CAST
Orpheus – Steve Wächter, counter-tenor
Eurydice – Aneta Ilić, soprano
Amore – Ana Sofrenović, actress
Vocal ensemble
Orchestra of the Faculty of Music in Belgrade
Wednesday, 5 October, 8 PM, National Museum
COMMEDIA NOVA, DUO FOR MUSIC AND DANCE
Gabrielle Bultmann – vocal, flutes, fiddle, psaltery sinfonia, tintinabulum
Daniele Ruzzier – vocal, dance
Hildegard von Bingen: Hymns, Ordo virtutem (excerpts)
Wednesday, 5 October
10.30 PM, Museum “25 May” (Museum of Yugoslavia)
Christoph Willibald Gluck: Orfeo ed Euridice (Orpheus and Eurydice), Opera – Festival Production, First reprise
Thursday, 6 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor: Uroš Lajovic
STEFAN MILENKOVIĆ, violin
ANI AZNAVOORIAN, violončelo
ADAM NIMAN, klavir
Ludwig van Beethoven: Egmont Overture, Op. 84, uvertira
Ludwig van Beethoven: Triple Concerto C Major, Op. 56
Leoš Janáček: Sinfonijeta
Thursday, 6 October, 10.30 PM, Museum “25 May” (Museum of Yugoslavia) Christoph Willibald Gluck: Orfeo ed Euridice (Orpheus and Eurydice), Opera – Festival Production, Second reprise
Friday, 7 October, 8 PM, Madlenianum
OPERA & THEATRE MADLENIANUM
Director: DEJAN MILADINOVIĆ
Conductor: GORJAN KORUNOSKI
Set design: Miljan Kljaković-Kreka
Costume design: Milanka Berberović
Jacques Offenbach: Les contes d’Hoffmann (The Tales of Hoffmann), Opera – Premiere
Soloists: John Uhlenhopp, tenor; Robin Follman, soprano; Miodrag Jovanović, baritone; Jelena Štulić, Mezzo-soprano
Choir of the Army of Serbia and Montenegro Artistic Ensemble “Stanislav Binički”
Opera & Theatre Madlenianum Orchestra
In cooperation with the Opera & Theatre Madlenianum
Friday, 7 October, 10.30 PM, National Museum
SPECULUM, ANSAMBL ZA STARU MUZIKU
Artistic director: ERNESTO SCHMIED
El Quijote de last res culturas – Moriscos, sefardíes y christianos
In cooperation with the Instituto Cervantes
Saturday, 8 October, 8 PM, Sava centar
COMPAGNIE GEORGES MOMBOYE
Ensemble for contemporary African dance, Paris
Adjaya (Dream)
In cooperation with the Centre Cutlurel Français and Sava centar
Sunday, 9 October, 6 PM, City Hall
GRADUS AD PARNASSUM
AJAKO TANABE, Violin
ISTRA PEČVARI, Piano
Jean Sibelius: Violin Concerto
Henryk Wieniawski: Variations brillantes, Op. 15
Sunday, 9 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE STRINGS
Conductor: BOJAN SUĐIĆ
KATARINA JOVANOVIĆ, soprano
Prokofiev/Barshai: Visions fugitives, Op. 22
Vlastimir Trajković: Cinq poèmes de Stéphane Mallarmé, for voice and orchestra, Op. 29 – World premiere, Commissioned by BEMUS
John Adams: Shaker Loops, for string orchestra
Stravinski: Concerto in Re
Monday, 10 October, 8 PM, Kolarac Hall
ST GEORGE STRINGS
Artistic Leader: MARIJA ŠPENGLER, Violin
Georg Friedrich Haendel: Concerto Grosso Op. 6 No. 11 A major
Arvo Pärt: Cantus in memory of Benjamin Britten
Benjamin Britten: Prelude and Fugue for 18-part string orchestra, Op. 29
Josip Slavenski: Lirski kvartet (Lyric Quartet – II String Quartet, Op. 11), version for string orchestra
Béla Bartók: Divertimento for string orchestra
Monday, 10 October, 10 PM, Belgrade Philharmonic Hall
EGON MIHAJLOVIĆ, Harpsichord
LJUBIŠA JOVANOVIĆ, Flute
MARIJA ŠPENGLER, Violin
MARIJA MISITA, Violin
SANDRA BELIĆ, Violoncello
Johann Sebastian Bach: Das Musikalisher Opfer (Musical Offering)
Tuesday, 11 October, 8 PM, Kolarac Hall
UTO UGHI, Violin
ALESSANDRO SPECCHI, Piano
Giuseppe Tartini: Sonata G minor Devils Trill
Johann Sebastian Bach: Chaconne from Partita for solo violin No. 2 D minor
César Franck: Violin Sonata A major
Saint-Saëns: Introduction and Rondo capriccioso
In cooperation with the Istituto Italiano di cultura and the Embassy of Italy
Wednesday, 12 October, 8 PM, Atelje 212
NEW MUSIC ENSEMBLE
Conductor: BILJANA RADOVANOVIĆ
Director: BORIS MILJKOVIĆ
Set design: Mrđan Bajić
Actors: Ljubivoje Tadić, Jelena Ilić
Igor Stravinsky: L’Histoire du soldat
Josip Slavenski: Menehmi (Menaechmi), Incidental music
New Music Ensemble:
Miloš Petrović, Violin
Ljubiša Jovanović, Flute
Borislav Čičovački, Oboe
Gordan Petrović, English horn
Goran Marinković, Bassoon
Igor Lazić, French horn
Mladen Đorđević, Trumpet
Aleksandar Benčić, Trombone
Srđan Palačković, Percussion
Darko Karajić, Guitar
Ljiljana Nestorovska, Harp
Slobodan Gerić, Double bass
In cooperation with Atelje 212
Wednesday, 12 October, 10.30 PM, Belgrade Philharmonic Hall
DONNE DI BELGRADO
ANETA ILIĆ, Soprano
STANA KRSTAJIĆ, Flute
MAJA RAJKOVIĆ, Piano
Guests:
Mladen Đorđević, Trumpet
Srđan Palačković, Percussion
Hans Melchior Brugk: Leuchtende Nacht, 5 songs on texts by Hans Carossa, Op. 18
Dejan Despić: Božur, for soprano, flute and piano, Op. 172 – World premiere
Pēteris Vasks: Nakts (Night), for solo alto flute
Isidora Žebeljan: Lullaby, for soprano and piano (from Rukoveti /Garland/)
Milana Stojadinović-Milić: Isečak međuvremena, for soprano, flute and piano – World premiere
Ante Grgin: Sve zvezde sa neba – Mala priča, for flute and piano
Richard Strauss: Die Nacht (The Night), Op. 10 No. 3, for soprano and piano
Dragana Jovanović: Pesme lovaca na snove, for soprano, flute and piano – World premiere
Dejan Despić: Nokturno (Nocturne), for piano, Op. 5
Arnold Schönberg: Nachtwandler (Somnambulist), for piccolo flute, trumpet, little snare drum, soprano and piano
Thursday, 13 October, 8 PM, Kolarac Hall
JULIAN RACHLIN, Violin and Viola
ITAMAR GOLAN, Piano
Robert Schumann: Märchenbilder (Fairy Tale Pictures), Op. 113
Ludwig van Beethoven: Violin Sonata No. 9 A major, Op. 47 – Kreutzer
Benjamin Britten: Lachrymae, for viola and piano, Op. 48
Thursday, 13 October, 10.30 PM, Belgrade Philharmonic Orchestra
NADA KOLUNDŽIJA, Piano
Waltzes of the 20th and 21st Centuries
Louis Andriessen: The Memory of Roses – Waltz
Philip Glass: Modern Love Waltz
Gyorgy Ligeti: Musica Ricercata – Tempo di Valse
Arnold Schönberg: Walzer, Op. 23 No. 5
Erik Satie: Je te veux, Valse
Jeannie Pool: Latin Passions – World premiere
Vuk Kulenović, Willow Waltz – World premiere
Katarina Miljković: Waltz for Nada – World premiere
Michael Pepa: Waltz of the Mystic Bird – World premiere
Irena Popović: Mehanički valcer, for piano, toy piano and tape – World premiere
Beverly Pinski Grigsbi: Waltz Dream (Valse Songeur) – World premiere
Miroslav Miša Savić: Valcer udešen za Vrbicu (St Lazarus Waltz) – World premiere
Dušan Bogdanović: Mala molitva (Little Prayer)
Igor Kuljerić: Valcer /D9–G9/
Friday, 14 October, 6 PM, City Hall
GRADUS AD PARNASSUM
MARIJA GOĐEVAC, piano
Johann Sebastian Bach: Toccata E minor BWV 914
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata A minor K 310
Frédéric Chopin: Fantaisie F minor, Op. 49
Alexander Scriabin: Sonata No. 2 G sharp minor, Op. 19
Friday, 14 October, 8 PM, Kolarac Hall
DUŠKO GOJKOVIĆ INTERNATIONAL JAZZ QUARTET
SAMBA DO MAR
DUŠKO GOJKOVIĆ, Trumpet
FERENC SNÉTBERGER, Guitar
ISLA ECKINGER, Double bass
RATKO DIVJAK, Drums
Saturday, 15 October, 8 PM, Sava Centar
ENSEMBLE ORCHESTRAL DE PARIS
Conductor: JOHN NELSON
BORIS BEREZOVSKY, Piano
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin
Frédéric Chopin: Piano concerto No. 2 F minor, Op. 21
Darius Milhaud: Le Boeuf sur le Toit
Georges Bizet: Symphony No. 1 C major (The Symphony in C)
In cooperation with the Centre Cutlurel Français and Sava centar
Sunday, 16 October, 11 AM, National Museum
TRADITIONAL MUSIC
Minorities in the Balkans
Artistic director: Dimitrije O. Golemović
Sunday, 16 October, 8 PM, Kolarac Hall
STEPHEN KOVACEVICH, Piano
Alban Berg: Piano Sonata, Op. 1
Ludwig van Beethoven: Bagatelles Op. 126 (selection)
Ludwig van Beethoven: Sonata No. 28 A major, Op. 101
Franz Schubert: Sonata B major, D 960
Monday, 17 October, 8 PM, Kolarac Hall
CAMERATA SALZBURG
Conductor and Soloist: OLLI MUSTONEN, klavir
Jean Sibelius: Rakastava (The Lover), Suite, Op. 14
Paul Hindemith: Four Temperaments, for piano and strings
Felix Mendelssohn: Symphony No. 4 A-dur, Op. 90 – Italian
Monday, 17 October, 10.30 PM, Belgrade Philiharmonic Hall
RUBIKON STRING QUARTET
Roman Simović, Violin
Miloš Petrović, Violin
Panta Veličković, Viola
Dragan Đorđević, Violoncello
Dmitri Shostakovich: String Quartet No. 6 G major, Op. 101
Béla Bartók: String Quartet No. 4
Tuesday, 18 October, 8 PM, Kolarac Hall
STEVEN ISSERLIS, Violoncello
STEPHEN HOUGH, Piano
Richard Strauss: Sonata F major, Op. 6
Johannes Brahms: Sonata No. 1 E minor, Op. 38
Anton Webern: Two early pieces
Johannes Brahms: Sonata No. 2 F major, Op. 99
Tuesday, 18 October, 10.30 PM, National Museum
SERBIAN CHORAL SOCIETY “JEDINSTVO,” Banja Luka
Conductor: NEMANJA SAVIĆ
Josif Marinković: Oče naš (Our Father)
Ivan Jevtić: Hvalite
Stevan Mokranjac: Tenth garland No. 10
Stevan Mokranjac: Akatist
Stevan Mokranjac: Liturgy of St John Chrisostom (excerpts)
Minta Aleksinački: Spasovdan
Milorad Kuzmanović: Opelo (Requiem) (excerpts)
Vladimir Milosavljević: Pokajnička molitva (Psalm 6)
Aleksandar Vujić: Oče naš (Our Father)
Nemanja Savić: Krajiške pesme, Devojačke i momačke pesme
Dragana Veličković: Golema č’čkalica
Konstantin Babić: Žablja idila
Wednesday, 19 October, 8 PM, Kolarac Hall
CAMERATA SERBICA
Conductor: ION MARIN
Paul Hindemith: Symphony “Mathis der Maler”
Wolfgang Amadeus Mozart: Symphony No. 40 G minor, K 550