08 Bemus / 1976

7 October, 8 PM, Trade Union Hall
Formal Opening
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
RTB CHOIR AND RTB CHILDREN CHOIR
BANATUL PHILHARMONIC OF TIMISOARA - ROMANIA
Conductor Živojin Zdravković
Soloists:
Gordana Jevtović, Olga Đokić, Radmila Smiljanić – Sopranos
Nada Putar-Gold, Aleksandra Ivanović – Mezzo sopranos
Florin Diakonesku – Tenor
Dušan Popović – Baritone
Miroslav Čangalović – Bass
Gustav Mahler: Simphony No. 8, E flat Major


8 October, 8 PM, National Theatre
FRANKFURT OPERA
Conductor Klauspeter Seibl
Director Rudolf Steinbeck
Set and Costume Designer Ekkehard Grubler

Richard Strauss: Elektra, music tragedy in one act, Op. 58
Libretto Hugo von Hofmannsthal

CAST
Clytemnestra – Soña Červená
Electra – Danica Mastilović
Chrysothemis – Marita Napier
Aegisth – Allen Cathcart
Orest – Rudolf Constantin
Orest’s tutor – Carlos Krause
Confidante – Annemarie von Niesewand
Trainbearer – Christiane Hartmann
Young servant – William Miller
Old servant – Vladimir de Kanel
Overseer – Maria Kouba
First maid – Inger Paustian
Second maid – Pari Samar
Third maid – Elsie Maurer
Fourth maid – Marlise Wendels
Fifth maid – June Card
Orchestra of the Frankfurt Opera and Museum Orchestra


9 October, 8 PM, National Theater
FRANKFURT OPERA
Ballet Evening
Choreographer George Balanchin
Conductor Michael Halas

Divertimento
Music Wolfgang Amadeus Mozart
Set and Costume Designs Filippo Saint-Just

Serenade
Music Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Costume Designs Karinska

Four Temperaments
Music Paul Hindemith
Soloists, corps de ballet, Orchestra of the Frankfurt Opera and Museum Orchestra


9 October, 8 PM, Kolarac Hall
ELISO VIRSALADZE, Piano

Franz Schubert: Sonata D Major D 850

Sergei Prokofiev: Sarkasms Op. 17
Tempestoso
Allegro rubato
Allegro precipitato
Smanioso
Precipitosissimo – Andantino

Frédéric Chopin: Sonata No. 3, B Minor, Op. 58
Allegro maestoso
Scherzo. Molto vivace
Largo
Finale. Presto, non tanto


9 October, 10.30 PM, Atrium of National Museum
DUŠAN BOGDANOVIĆ, Guitar

John Dowland: Fantasia No. 7, E Major

Domenico Cimarosa: Two sonatas in D Major (transcribed by D. Bogdanović)

Johann Sebastian Bach: Lute Suite No. 2 BWV 997

Mauro Giuliani: Sonata in C Major Op. 15
Allegro spirito
Adagio con grand espressione
Finale. Allegro vivace

Maurice Ohana: Tiento

Isaac Albéniz: Asturias

Heitor Villa-Lobos: Etudes No. 11 and No. 12


10 October, 11 AM, Students’ Cultural Center
CHOIR OF THE YOUTH CULTURAL-ARTISTIC SOCIETY IVO LOLA RIBAR
Conductor: Ivo Dražinić

Stevan Hristić: Requiem (Opelo) in B flat minor (with litanies)

Stevan Stojanović Mokranjac: Third Stasis
Stevan Stojanović Mokranjac: Akathistos

Josif Marinković: Our Father

Marko Tajčević: Cherubim Song
Marko Tajčević: This Day


10 October, 8 PM, Kolarac Hall
STAATSKAPELLE DRESDEN
Conductor Herbert Blomstedt
Solista Johannes Walter, Flute

Ljubica Marić: Passacaglia

Wolfgang Amadeus Mozart: Concerto for Flute and Orchestra No. 1 G Major, KV 313
Allegro maestoso
Adagio non troppo
Rondeau: Tempo di Minuetto

Ludwig van Beethoven: Symphony No. 7 in A Major, Op. 92
Poco sostenuto – Vivace
Allegretto
Presto – Assai meno presto
Allegro con brio


11 October, 8 PM, National Theater
OPERA OF THE NATIONAL THEATER
Conductor Oskar Danon
Director Mladen Sabljić
Set Designer: Petar Pašić
Costume Designer Ljiljana Dragović
Choirs Rehearsed by Slobodan Krstić

Richard Wagner: Lohengrin, romantic opera in three acts
Libretto Richard Wagner
Translation Petar Konjović

ROLES
Heinrich, German King – Aleksandar Veselinović, Aleksandar Đokić
Lohengrin – Zvonimir Krnetić
Elsa of Brabant – Milka Stojanović
Friedrich of Telramund, a Count of Brabant – Dušan Popović
Ortrud, his wife – Zlatomira Nikolova, as guest
The King’s Herald – Vladimir Jovanović, Velizar Maksimović


12 October, 8 PM, National Theter
POLISH DANCE THEATER – POZNAN

Epitaph for Don Juan
Choreography Conrad Drzewiecki
Set Design Wladyslaw Wigura
Music: Sound collage of Drzewiecki-Rudnik realized at the Polish Radio Experimental Studio

CAST
Juan – Przemysław Śliwa, Emil Wesolowski
Sganarelle – Jacek Solecki, Krzysztof Białek
Death – Krzysztof Brygider, Węgrzynek Ryszard
Anna – Anna Staszak, Jolanta Dybus
Elvira –Roma Juszkat, Ewa Pawlak
Zerlina – Lubomira Wojtkowjak, Dorota Puzanowska
Komtur – Wesław Koscelak, Witold Krasuski
Alonso – Zbigniew Misiuda
Pedro – Franciszek Knapik
Mistress – Janina Lisiecka, Maria Ofierska
Komtur’s Servant – Krzysztof Białek, Henryk Minkiewicz
Beggar – Zbigniew Stróżniak

Modus Vivendi
Musik Norbert Mateusz Kužnik (Choreorganochromia 7 – performed on organ by the author – recording)
Choreography Conrad Drzewiecki
Set Design Krzysztof Pankiewicz

CAST
Ewa Pawlak – Przemysław Śliwa
Božena Lasota – Emil Wesolowski
Maria Hudzicka – Krzysztof Białek
Izabela Gajewska – Krzysztof Brygider
Krystyna Gorska – Arkadiusz Duch
Mariola Hendrykowska – Ryszard Janek, Władysław Janicki
Božena Lasota – Witold Krasuski
Janina Lisiecka – Henryk Minkiewicz
Mazurkiewicz Elżbieta – Zbigniew Misiuda
Ewa Owczarek – Mirosław Pach
Dorota Puzanowska – Krzysztof Pastor, Marek Skarupski
Saskia Santoso – Zbigniew Stróżniak
Danuta Tyborska – Tadeusz Wasilewski
Hanna Woźniak– Ryszard Węgrzynek


12 October, 8 PM, Students’ Cultural Center
MIRJANA ŠUICA-BABIĆ, Piano

Enriko Josif: Three Psalms

Dejan Despić: Humorous Etudes

Konstantin Babić: Toccata-Fugue

Dušan Radić: Suite (premiere)

Vasilije Mokranjac: Etudes


13 October, 8 PM, Kolarac Hall
SERBIAN STRING QUARTET
Jovan Kolundžija, First Violin
Živojin Velimirović, Second Violin
Petar Ivanović, Viola
Ivan Poparić, Cello

Bedřich Smetana: String Quartet No. 1 in E Minor (From My Life)
Allegro vivo appassionato
Allegro moderato alla polka
Largo sostenuto
Vivace

Ivana Stefanović: String Quartet No. 2 Harmony

Dmitri Shostakovich: String Quartet No. 8 in C minor, Op. 110
Largo
Allegro molto
Allegretto
Largo
Largo


14 October, 8 PM, Kolarac Hall
RTV LJUBLJANA SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor Samo Hubad
Soloist Božo Rogelja, Oboe

Georg Friedrich Handel: Water Music, Suite

Joseph Haydn: Concerto for Oboe and Orchestra, C Major

Josip Kalčič: Tri pokreta (Three Motions) for symphony orchestra – BEMUS Competition Laureate

Arthur Honegger: Symphony No. 3 “Symphonie Liturgique”


15 October, 8 PM, Kolarac Hall
ANDRE NAVARRA, Cello (France)

Johann Sebastian Bach: Cello Suites

Suite No. 4 in E flat Major, BWV 1010

Suite No. 5 in C minor, BWV 1011

Suite No. 6 in D Major, BWV 1012


15 October, 10.30 PM, Students’ Cultural Center
ELECTRONIC STUDIO RADIO BELGRADE

Jakob Jež: Stars’ Gaze (co-author V. Radovanović)

P. Bejls: Inexorable Evolution and the Human Environment

Paul Pignon: Microhabitat

Josip Magdić: Aperion E (co-author P. Pignon)

Vladan Radovanović: Electra


16 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE CHAMBER ORCHESTRA
Conductor Pavle Dešpalj
Soloists:
Miodrag Azanjac, Flute
Stanko Marušić, English Horn
Jorge Fresno, Guitar (Spain)

Arthur Honegger: Concerto da camera for Flute, English Horn and String orchestra

Vladan Radovanović: Evolution

Tomas Marco: Concierto Guadiana for guitar and 9 strings

Ludmila Frajt: Eclogue

Leoš Janáček: Suite for String Orchestra


16 October, 10.30 PM, Students’ Cultural Center
ZARA DOLUKHANOVA, Mezzo soprano
VLADIMIR KHVOSTIN, Piano

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: A Shivering Tear
Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Sérénade. Où vas-tu, souffle d'aurore
Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Not a Word, O My Friend
Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Rondel
Pyotr Ilyich Tchaikovsky: At the ball
Pyotr Ilyich Tchaikovsky: I’d like to merge into a single word

Valery Gavrilin: Little Album, from the song cycle Evening

Robert Schumann: Liederkreis (sellection of six songs) Op. 39

Francis Poulenc: Fleurs
Francis Poulenc: Reine des mouettes
Francis Poulenc: Tu vois le feu du soir
Francis Poulenc: Les gars qui vont à la fête

Gioachino Rossini: Adieux à la vie
Gioachino Rossini: Kapriciozno dete


17 October, 11 AM, Gallery of Frescoes
TRADITIONAL FOLK MUSIC
Review of folk singers, players and storytellers from different parts of Serbia: Gruža, Jadar, Mačva, Dragačevo, Belušić, Homolje, Crnorečje, Svrljig, Banja, leskovačko i vranjsko Pomoravlje, Kosovo
Lecturer Dragoslav Dević


17 October, 8 PM, Kolarac Hall
STATE SYMPHONY ORCHESTRA OF URSS
Conductor YEVGENY SVETLANOV
Soloists TIKHON KHRENNIKOV, Piano

Tikhon Khrennikov: Simphony No. 3 Op. 22

Tikhon Khrennikov: Concert for piano and orchestra No. 2 Op. 21

Dmitri Shostakovich: Simphony No. 5 Op. 47 D Minor


18 October, 8PM, Kolarac Hall
DENES KOVACZ, Violin
MIHALY BARTA, Violin (Hungary)
BELA KOVACZ, Clarinet
LORANT SICZ, Piano Béla Bartók – Chamber music

Béla Bartók: Duos for 2 violins

Béla Bartók Sonata for violin solo

Contrasts, for violin, clarinet and piano Sonata for piano and violin No. 2


19 October, 8 PM, Kolarac Hall
RTB CHOIR AND SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor BORIVOJE SIMIĆ
Soloists: Irina Arsikin-Hajdarović, soprano, Aleksandra Ivanović, mezzo sopran, Dušan Cvejić, tenor, Dušan Popović, baritone; pianists Zorica Dimitrijević-Stošić, Olivera Đurđević, Mirjana Šuica-Babić, Zorica Milovanović

Rajko Maksimović: When the Living Envied the Dead, epic partita for mixed choir and orchestra

Igor Stravinsky: Les Noces, Choreographed Scenes with Music and Voices

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan