35 Bemus / 2003

Friday, October 3
Kolarac Foundation Hall, 8 PM – Opening
Belgrade Philharmonic Orchestra
Conductor: Uroš Lajovic
Soloist: Hermann Baumann, horn
Ivan Jevtić: Overture solenne (commissioned by Bemus)
R.Strauss: Concerto for horn No. 1 E flat major
Kodály: Dances of Galanta
Brahms: Symphony No. 3

Saturday, October 4
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Kremerata Baltica
Artistic director and soloist: Gidon Kremer, violin
Pärt: Fratres
Šostakovič: Sonata for violin Op. 134 (transcription for violin and for strings)
Enesco: Octet Op. 7

Sunday, October 5
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Elisabeth Leonskaya, piano
Schubert: Three piano pieces D 946
Schubert: Wanderer Fantasy C major Op. 15 D 760
Schumann: Des Abends from Op. 12
Schumann: Sonata No. 1 F sharp minor Op. 11

Sunday, October 5
Belgrade Municipality Hall, 10.30 PM
Emmanuel Pahud, flute (France)
Svetlana Avramović, piano
Poulenc: Sonata for flute and piano
Bach: Partita for flute solo A minor
Holliger: Four movements from Sonate Insolitaire
Dutilleux: Sonatine for flute and piano
Bizet-Borne: Carmen, Fantasie brillante
Enriko Josif: Ballade

Monday, October 6
Sava Center, 8 PM
Charity concert
Munich Philharmonic Orchestra (Germany)
Conductor: Zubin Mehta
Solista: Sreten Krstić, violin
Beethoven: Leonora No.3
Mendelssohn: Violin concerto E minor Op. 64
Brahms: Symphony No. 2 D major Op. 73

Tuesday, October 7
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Amadeus Chamber Orchestra (Poland)
Conductor: Agnieszka Duczmal
Soloist: Emmanuel Pahud, flauta (Francuska)
Górecki: Three Pieces in Old Style
C. Ph. E. Bach: Concerto for flute D minor P 768
Žarko Mirković: Musica Sioranu
Mozart: Andante C major K 315
Tchaikovsky: Souvenir de Florence

Wednesday, October 8
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Soloists of the Munich Philharmonic Orchestra
Mendelssohn: Octet for strings E flat major Op. 20
Bruckner: Quintet for strings F major
Šostakovič: Prelude and Scherzo Op. 11

Thursday, October 9
Art pavilion Cvijeta Zuzorić, 10.30 PM
Tomaž Rajterič, guitar (Slovenia)
Weiss: Ouverture; Tombeau Sur La Mort De M. Comte d’Logy
Paganini: Grand Sonata
Dušan Bogdanović: Introduction, Passacaglia and Fugue for the Golden Flower
Albeniz: Cadiz; Asturias from Suite Espanola, Op. 47

Friday, October 10
Belgrade Municipality Hall, 6 PM
BEMUS debut
Iva Miletić, violin
Marina Kapitanova, piano (Bulgaria)
Tartini: Sonata G minor Didone abbandonata
Babić: Dialog for violin and piano (dedicated to Iva Miletić)
Mozart: Sonata B flat major K 378
      Brahms: Scherzo
      Vladigerov: Song from Bulgarian suite
      Sarasate: Caprice Basque
      Paganini: Moses fantasie sul G

Friday, October 10
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Amadinda Percussion Ensemble (Hungary)
With violinist Dénes Kovács
Roots and Routes –Tradicional and contemporary music
Amadinda: Traditional music of Uganda
Lukas Ligeti: Pattern Transformation
Kyuma-Omusango Gwabalere: Traditional music of Uganda
Steve Reich: Drumming (part one)
Txalaparta: Basque traditional music
Aurél Holló: José. BeFORe JOHN5
Thierry de Mey: Musique de table
Emil Petrovics: Passamezzo e Saltarello  (Dénes Kovács)
John Cage: Third Construction
Mbira: Traditional music of Zimbabwe
Otea: Traditional music of Tahiti

Saturday, October 11
Belgrade Municipality Hall, 6 PM
BEMUS debut
Yoon-Hee Kim, violin (Korea)
Johanna Horny-Neumann, piano (Austria)
Bach: Preludio and Gavotta E major
Mozart: Sonata G major K 301
Rachmaninoff: Vocalise
Sarasate: Carmen fantasie

Saturday, October 11
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Castagneri Quartet (Francuska)
Mendelssohn: String quartet Op. 13
Bartók: String quartet No. 3
Aleksandar Damnjanović: Lyric quartet
Debussy: String quartet

Sunday, October 12
Kolarac Foundation hall, 11 AM
Symphony Orchestra of the Academy of Arts, Novi Sad
Conductor: Claudio Vandelli (Italija)
Soloist:
Aleksandar Tasić, clarinet
Brahms: Tragic overture
Copland: Concerto for clarinet
Berlioz: Symphonie fantastique

Sunday, October 12
Kolarac Foundation Hall,  8 PM
Aleksandar Serdar, piano
D. Scarlatti: Six sonatas
Bach: Partita No. 2 C minor
Bach: Toccata C minor
Clementi: Sonata F sharp minor Op. 25 No. 6
Beethoven: Sonata E flat major Op. 31 No. 3

Sunday, October 12
Art pavilion Cvijeta Zuzorić, 10.30 PM
Tango for 3 (Norway)
Lenzi/arr. Tango for 3/Glorvigen: A Media Luz
Mores: Traquito Militar
Joner: Mi Viejo Dolor
Piazzolla: Escualo
Joner: Milonga funebre
Nordman/arr.Joner: My name is Band
Piazzolla: Tristezas para un AA
Plaza: Danzarin
Joner: Victoriosa
Piazzolla: Biyuya
ABBA/arr.Joner: Money, Money, Money
Brahms/arr.Joner: Hungarian dance No. 5

Monday, October 13
Kolarac Foundation Hall, 7 PM
BEMUS for children
Kolibri Choir with conductor Milica Manojlović
(40th anniversary)

Tuesday, October 14
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Ensemble baroque de Limoges  (France)
Conductor: Christian Coin
Pleyel: String sextet F major
Boccherini: Septet for flute and strings
Rameau: Pieces for harpsichord – arrangement for string sextet
Mozart: Grande sestetto
Devienne: Quartet for flute and strings

Wednesday, October 15
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Choir and Symphony Orchestra of the Serbian Radio Television
Conductor: Mladen Jagušt
Soloists:
Katarina Jovanović, soprano
Kyu Won Han, baritone (Korea)
Brahms: Ein deutsches Requiem

Thursday, October 16
National museum, 10.30 PM
Marko Josifoski, violin
Zarifa Alizade, piano
Beethoven: Sonata No. 9 Op. 47 Kreutzer
Dejan Despić: Sonata for violin solo Op. 85
Čajkovski: Melancholic serenade
Čajkovski: Valse-Scherzo
Sarasate: Carmen fantasie

Thursday, October 16
Saborna crkva 8.30 PM
First Belgrade Choir Society
Conductor: Aleksandar Vujić
(150th anniversary)
Alekandar S. Vujić: Otče naš
Stevan Stojanović Mokranjac/srpsko narodno crkveno pojanje, I glas: Gospodi vozvah, da ispravitsja (obrada A. S. Vujić)
Kornelije Stanković: Voskresenije tvoje, Dostojno, Hristos voskrese
Josif Marinković: Carju nebesni, Otče naš, Jako da carja
Stevan Stojanović Mokranjac: O kako bezakonoje, Njest svjat, Molitvami, Spasi ni
Vojislav Ilić: Dostojno
Aleksandar S. Vujić: Gospodi vozvah
Bortnjanski, Smolenski: Mnogaja ljeta 1, 2, 3

Friday, October 17
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Melvyn Tan, piano
Debussy: Preludes from Book I
Poulenc: Improvisations, Novelettes
Schubert: Sonata No. 23 B flat major D 960

Saturday, October 18
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Il giardino armonico (Italy)
Conductor: Giovanni Antonini
Vivaldi, Haendel, Locatelli, Durante

Sunday, October 19
Art pavilion Cvijeta Zuzorić, 11 AM
Master Singers, Master Musicians, Master Dancers
Selector: Dimitrije Golemović

Sunday, October 19
Kolarac Foundation Hall 8 PM
Piano duet Aleksandar Madžar & Andreas Staier
Mendelssohn: Andante con Variazioni B flat Major Op. 83 a
Mozart: Sonata D Major K 448
Brahms: Symphony No. 4 (arr. by Brahms)

Monday, October 20
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Belgrade Philharmonic Orchestra
Conductor: David Porcelijn (Netherlands)
Soloists:
Katarina Jovanović, soprano
Ksenija Janković, violoncello
Kyoko Hashimoto, piano (Japan)
Eleonore Pameijer, flute (Netherlands)
Borislav Čičovački, oboe
Berlioz: Les Nuits d’été
Milana Stojadinović-Milić: Aurora borealis
Messiaen: Concert ŕ quatre

Monday, October 20
National museum, 10.30 PM
Nemanja Radulović, violin
Solo recital
Ysaye Sonata  No. 4 for
Miletic Dance
Bach Partita No. 2 D Minor
Ysaye Sonata  No. 3

Tuesday, October 21
Art pavilion Cvijeta Zuzorić, 6 PM
Encounter – Bemus’s workshop for children
Project leader: Biljana Slavković

Tuesday, October 21
Kolarac Foundation Hall, 8 PM
Fracesca Caccini:
La liberazione di Ruggiero dall’ isola d’ Alcina
Opera
Ensemble Renaissance
Vocal Ensemble Melódi
Simonida Miletić, soprano
Anicio Zorzi Giustiniani, tenor

Wednesday, October 22
Sava Center, 8 PM – Closing Ceremony
Choir and Symphony Orchestra of the Serbian Radio Television
Symphony Orchestra of the Bulgarian National Radio
Choir and Symphony Orchestra of the Faculty of Music, Belgrade
Obilić-Krsmanović Choir
Conductor: Bojan Suđić
Soloists:
Nemanja Radulović, violin
Marina Šaguč, soprano (Russia)
Nataša Jović, mezzosoprano
Aleksej Martinov, tenor (Russia)
Fjodor Kuznjecov, bas (Russia)
Beethoven: Concerto for Violin and Orchestra
Beethoven: Symphony No. 9

Saturday, October 25
Sava Center, 8 PM – Bemus after Bemus
Slovene Philharmonic Orchestra (Slovenia)
Conductor: Milan Horvat (Croatia)
Soloists:
Miran Kolbl, violin
Igor Škerjanec, violoncello
Šavli: Favilla
Brahms: Concerto for Violin, Violoncello and Orchestra
Čajkovski: Symphony No. 6 Pathétique

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan