34 Bemus / 2002

Tuesday, October 1st
Sava Center 20.00
Opening
KRONOS QUARTET (USA)
David Harrington, John Sherba, violins
Hank Dutt, viola; Jennifer Culp, violoncello
Rilley: Sunrise of the Planetary Dream Collector
Vrebalov: Pannonia Boundless
Reich: Triple Quartet
Rós, Briseño, Lara, Esquivel, Café Tacuba, Mansell, Mingus

Wednesday, October 2nd
Ethnographic Museum 20.00
OPENING OF THE EXHIBITION
Hypertextual Ex-tensions of Music
Produced by Bojana Cvejić
(October 2 - October 17)

Wednesday, October 2nd
National Theatre 20.00
BEIJING OPERA - BITEF (Belgrade International Theatre Festival)

Thursday, October 3rd
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Britten: WAR REQUIEM
Director: Derek Jarman
Cast: Sean Bean, Patricia Hayes, Laurence Olivier, Nathaniel Parker
Music: Benjamin Britten (War Requiem)
Soloists: Peter Pears, Ditrich Fisher-Diskau, Galina Vishnevskaya

Thursday, October 3rd
Kolarac Hall 20.00
EAST-WEST DIALOGUE
(International project)
String Orchestra & Oriental Ensemble
(participants from ten countries)
Conductor: AMI FLAMMER, violin (France)
KUDSI ERGÜNER, nay (Turkey)
Mozart: Divertimento K 136
Roussel: Sinfonietta
Traditional oriental music
Flammer/Erguner: Joint creation for both ensembles

Friday, October 4th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Monteverdi: L'INCORONAZIONE DI POPPEA
Director: Klaus Michael Grüber
Conductor: Marc Minkowski
Anne Sofie von Otter, Mireille Delunch, Sylvie Brunet, Denis Sedov
Les Musiciens du Louvre-Grenoble

Friday, October 4th
National Museum Atrium 22.30
SNEŽANA SAVIČIĆ, soprano
Ljubica Grujić, piano
Schubert, Liszt, Golemović, Vujić, Šepić, Rachmaninov, Bellini

Saturday, October 5th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
WAR REQUIEM (second performance)

Saturday, October 5th
Kolarac Hall 20.00
Piano Duet
MARTHA ARGERICH
ALEXANDRE RABINOVITCH-BARAKOVSKY
Brahms: Sonata in F minor Op. 34 b
Variations on a Theme by Haydn Op.56 b
Mozart: Sonata in D major K 448
Rachmaninov: Suite No. 1 Op. 5

Sunday, October 6th
Kolarac Hall 11.00
BELGRADE FACULTY OF MUSIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: JÁNOS FÜRST
VLADIMIR MILOŠEVIĆ, piano
Vasilije Mokranjac: Lyrical poem
Ravel: Piano Concerto in G
Shostakovich: Symphony No. 5

Sunday, October 6th
City Hall 18.00
Bemus Debut
SANJA BIZJAK, piano
Beethoven: Sonata Op. 31 No. 3
Schumann: Faschingsschwank aus Wien
Milan Mihajlović: Three Preludes
Rachmaninov: Three Etudes-tableaux from Op. 33

Sunday, October 6th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Monteverdi: L'INCORONAZIONE DI POPPEA (second performance)

Sunday, October 6th
Kolarac Hall 20.00
QUINTETTO ITALIANO DI BRUNO CANINO
Bruno Canino, piano
Gabriele Pieranunzi, violin
Francesco Fiore, viola
Rocco Filippini, violoncello
Francesco Petracchi, double bass
Mozart: Piano Quartet K 478
Rossini: Duet for Violin and Double Bass
Schubert: Quintet for Piano and Strings "The Trout"

Monday, October 7th
City Hall 18.00
Bemus Debut
MINA ZAKIĆ, violoncello
Zoran Petrović, piano
Bach: Suite No. 1 in G major
Bréval: Sonata No. 5 in G major
Schumann: Phantasie-Stücke Op. 73
Despić: Sicilliana

Monday, October 7th
Sava Center 20.00
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor: ALEXANDRE RABINOVITCH-BARAKOVSKY
MARTHA ARGERICH, piano
Rabinovitch-Barakovsky: Six états intermédiaire d'après le Livre des morts
(World Première)
Schumann: Piano Concerto in A minor
Liszt: Piano Concerto No. 1 in E flat major

Tuesday, October 8th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
FAURÉ, UN REQUIEM
Director: Henri de Gerlache
Conductor: Philippe Herreweghe
Johannette Zomer, soprano; Sebastian Noak, baritone
Collegium Vocale de Gand, La Chapelle Royale
Orchestre des Champs-ÉlyséeS

Tuesday, October 8th
Sava Center 20.00
FRANKFURT RADIO SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: HUGH WOLF (USA)
DAISHIN KASHIMOTO, violin (Japan)
Rihm: Vers une Symphonie fleuve IV
Bruch: Violin Concerto in G minor
Hristić: The Legend of Ohrid - two dances
Brahms: Symphony No. 1 in C minor

Wednesday, October 9th
City Hall 18.00
ZAGREB PIANO TRIO
Srebrenka Poljak, piano
Martin Draušnik, violin
Pavle Zajcev, violoncello
Maček: Romantic Trio
Tatjana Milošević: Piano Trio "Spyro" (World première)
Commissioned by the Ministry of Culture od Serbia )
Brams: Piano Trio Op. 8 in B major

Wednesday, October 9th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
FAURÉ, UN REQUIEM (second performance)

Wednesday, October 9th
Kolarac Hall 20.00
KSENIJA JANKOVIĆ, violoncello
SILKE AVENHAUS, piano (Germany)
Schnittke: Suite in Old Style
Brahms: Sonata No. 1 in E minor Op. 38
Milojević: The Legend of Jefimija Op. 25
Rachmaninov: Sonata in G minor Op. 19

Thursday, October 10th
City Hall 18.00
Bemus Debut
STANKO MADIĆ, violin
Istra Pečvari, piano
Milojević: Serbian Dance
Beethoven: Sonata No. 1 in D major Op.12 No. 1
Schumann: Sonata No. 1 in A minor Op. 105
Paganini: Four capricci
Sarasate: Gipsy Airs

Thursday, October 10th
Bitef Theatre 20.00
NARCISSUS AND ECHO
chamber opera (World première)
Music: Anja Đorđević
Conductor: PREMIL PETROVIĆ
Director: Alisa Stojanović
Soloists: Radmilo Petrović, Anja Đorđević, Aneta Ilić, Ivana Dimitrijević
Arte Ensemble

Friday, October 11th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Britten: THE TURN OF THE SCREW
Director: Luc Bondy; Conductor & piano: Daniel Harding
Mireille Delunsch, Olivier Dumait, Gregory Monk, Nazan Fikret
Mahler Chamber Orchestra

Friday, October 11th
Kolarac Hall 20.00
DEJAN SINADINOVIĆ, piano
Vasilije Mokranjac: Echoes
Ravel: Miroirs
Schumann: Bunte Blätter Op. 99
Faschingsschwank aus Wien op. 26a

Friday, October 11th
Kolarac Hall 22.30
BALKAN CHAMBER ACADEMY
(International project)
Artistic direction: Ognjen Popović
Francaix: Quartet for Clarinet, Basset horn, Bass clarinet and Piano
Mozart: Serenade for 13 Wind Instruments K 361 (Gran partita)

Saturday, October 12th
National Theatre, Raša Plaović Stage 14.00 & 17.00
Bemus to the Children
BUDAPEST PUPPET THEATRE
Tchaikovsky: THE NUTCRACKER
Director: János Meczner;
Puppets and set design: Iván Koós and Vera Bródy
Narrator: Stela Cetkovic

Saturday, October 12th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Britten: THE TURN OF THE SCREW (second performance)

Saturday, October 12th
Kolarac Hall 20.00
RTV OF SERBIA SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: MILEN NACHEV (Bulgaria)
KSENIJA JANKOVIĆ, violoncello
Wagner: The Mastersingers Ouverture
Milan Mihajlović: Return, for Cello and Orchestra
(World première) Commissioned by Bemus
Rimsky-Korsakov: Sheherazade, Op. 35

Saturday, October 12th
National Museum Atrium 22.30
VESNA STANKOVIĆ, violin
SANDRA BELIĆ, violoncello
Beethoven, Ravel, Kodaly, Slavenski

Saturday, October 12th
Bitef Theatre 22.30
NARCISSUS AND ECHO, chamber opera (second performance)

Sunday, October 13th
National Theatre, Raša Plaović Stage 14.00 & 17.00
Bemus to the Children
BUDAPEST PUPPET THEATRE
Bartok: THE WOODEN PRINCE
Director: Kató Szönyi
Puppets and set design: Vera Bródy
Stravinsky: PETRUSHKA
Director: Kató Szönyi
Puppets and  set design tting: Iván Koós
Narrator: Stela Cetkovic

Sunday, October 13th
National Museum Atrium 20.00
POLYPHONY OF THE BALKANS (International project)
Traditional folk music of the region
Artistic direction: Dimitrije Golemović

Sunday, October 13th
Bitef Theatre 22.30
NARCISSUS AND ECHO, chamber opera (third performance)

Monday, October 14th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Berlioz: LA DAMNATION DE FAUST
Directors: Alex Olle, Carlos Padrissa - La Fura dels Baus
Conductor: Sylvain Cambreling
Vesselina Kasarova, Paul Groves, Willard White
Orfeon Donostiarra, Tölzer Knabenchor
Berliner Staatskapelle

Monday, October 14th
Cathedral of the Blessed Virgin Mary 20.00
MARTIN STEPHAN, organ (Germany)
Bach, Mendelssohn, Franck, Reger

Tuesday, October 15th
Cathedral of the Blessed Virgin Mary
MARTIN STEPHAN, organ Master class

Tuesday, October 15th
City Hall 18.00
WIND QUINTET of The Stockholm Royal Academy of Music
Annika de Val, flute
Pelin Cotal, oboe
Robert Hegg, clarinet
Magnus Westerberg, horn
Fredrik Ekdahl, bassoon
Danzi: Wind Quintet in B flat major
Nielsen: Wind Quintet Op. 43
Fernström: Wind Quintet Op. 59
Barber: Summer Music
Radić: Bagatelles

Tuesday, October 15th
Belgrade Cultural Center Theatre 18.00
Music on the Screen
Berlioz: LA DAMNATION DE FAUST (second performance)

Tuesday, October 15th
Kolarac Hall 20.00
MOSCOW MALE CHAMBER CHOIR OF THE ST. BASIL CATHEDRAL
Conductor: SERGEI KRIVOBOKOV
Church chants and folk songs

Wednesday October 16th
Kolarac Hall 20.00
ST. GEORGE STRINGS
Conductor: PETAR IVANOVIĆ
JULIAN RACHLIN, violin
Kulenović: Mechanical Orpheus
Walton: Sonata for Strings
Vivaldi: The Four Seasons

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan