33 Bemus / 2001

33 Belgrade Music Festival
6 - 19 October 2000
Saturday 6 October
Kolarac Hall 20.00 - Opening
Belgrade Philharmonic Orchestra
Conductor: Uroš Lajovic
W. A. Mozart: Symphony No.41 in C major K 551 "Jupiter"
G. Mahler: Symphony No.1 in D major "Titan"

Sunday 7 October
National Museum - Atrium 20.00
Serbian Traditional Church Chanting and Folk Music
Chanter Dragoslav Pavle Aksentijević and Ensemble Zapis
Miomir Ristić, Nebojša Popović, Darko Manić - ison (drone)
Nikola Popmihajlov, Srboljub Ostojić - ison (drone), co-chanters
Bojan Ivković - percussion instruments
Rastko Aksentijević - string instruments
Damnjan Aksentijević - ison (drone), ison co-chanter
Spasoje Tufegdžić - wind instruments

Monday 8 October
Town Hall 18.00
- BEMUS debut -
Ensemble Arte
Conductor: Biljana Radovanović
K. Miljković: Rondo Sequence III
B. Bartok: Divertimento
D. Shostakovich: Chamber Symphony Op.110 bi

Kolarac Hall 20.00
St. George Strings
Conductor: Petar Ivanović
Aleksandar Madžar, piano
G. Mahler: Adagietto
S. Gubaidulina: Introitus, Concerto for Piano and Chamber Orchestra
W. A. Mozart: Concerto for Piano No.21 in C major K 467
F. Bridge: A Christmas Dance - Sir Roger de Coverley

Tuesday  9 October
Town Hall 18.00
- BEMUS debut -
Roman Simović, violin
Ratimir Martinović, piano
J. Brahms: Sonata No.3 in D minor Op.108
H. Wieniawski: Variations on an Original Theme Op.12
F. Schubert: Rondo D 438 A major
S. Hofman: ...
(Joint project with the Ministry of Culture of Montenegro)

Kolarac Hall 20.00
Corinthian Trio
Stefan Milenković, violin
Adam Neiman, violoncello
Ani Aznavoorian, piano
J. Haydn: Piano Trio in G major Hob. XV. 25
Lj. Marić: Torzo
C. Debussy: Piano Trio in G major
P. I. Tchaikovsky: Piano Trio in A minor Op.50

Wednesday 10 October
Kolarac Hall 20.00
Jasminka Stančul, piano
D. Scarlatti: Nine Sonatas
J. Brahms: Sonata No.2 in F sharp minor Op.2
J. Brahms: Two Rhapsodies Op.79

Thursday 11 October
Kolarac Hall 20.00
Collegium Musicum Academic Choir
Conductor: Darinka Matić-Marović
Svetlana Bojčević-Cicović, soprano; Snezana Savicic, soprano; Aleksandra Ivanović, mezzosoprano; Vera Milcic, mezzosoprano; Radivoje Simić, tenor; Vladimir Andric, baritone; Ljiljana Nestorovka, harp; Sladjana Gajic, piano.
Hildegard von Bingen, C. Franck, G. Verdi, G. Orban, B. Britten, V. Ilić, A. Damnjanović, A Vujic, R. Maksomovic, T. Prošev, S. Gačević, Ž. Mirković.

National Museum - Atrium 22.30
Duo Irena Grafenauer, flute and Mate Bekavac, clarinet
W. A. Mozart: Duo K 423
G. F. Handel: Passacaglia
A. Jolivet: Sonatina for Flute and Clarinet
A. Grgin: Capriccio for Flute Solo
A. Piazzolla: Three tangos for clarinet solo
G. Lewin: Three Latino-American Impressions

Friday 12 October
Kolarac Hall 20.00
Katarina Jovanović, soprano
Robin Bowman, piano
F. Schubert, R. Strauss, C. Debussy, G. Donizetti, V. Bellini

National Museum - Atrium 22.30
Kodaly Quartet
Attila Falvay, violin - Tamás Szabó, violin - János Fehérvári, viola - György Éder, violoncello
J. Haydn: String Quartet in G major Op.77  No.1
B. Bartok: String Quartet No.3
F. Schubert: String Quartet No.14 in D minor "Death and the Maiden"

Saturday 13 October
Kolarac Hall - Music Gallery 18.00
Special Prize Winners of the "Petar Konjović" Competition
Damir Oraščanin, violin; Danka Nikolić, viola; Danijel Petrović, double bass; Vladimir Marković, viola; Igor Ćetković, violoncello; Piano Duo Danijela Bratković - Janko Đoković
Piano accompanists: Emilija Pinto, Snežana Miličić, Jovanka Ristić-Tot, Zorica Ćetković

Saturday 13 October
Kolarac Hall 20.00
Belgrade Strings Dušan Skovran
Conductor: Aleksandar Pavlović
Irena Grafenauer, flute
Mate Bekavac, clarinet
A. Copland: Concerto for Clarinet and String Orchestra, with Harp and Piano
Gordana Ćurguz, harp; Maja Rajković-Šljivančanin, piano
I. Jevtić: Concerto pour flute et orchestre a cordes "Aus der den? Tiese Tiefe? ruf ich Herr zu Dir"
Ž. Franse: Double Concerto for Flute, Clarinet and String Orchestra

Sunday 14 October
Cathedral Church 18.00
Colibris - RTS Children's Choir
Conductor: Milica Manojlović
Deacon Radomir Perčević, tenor
Miodrag Petrović, bass
St. St. Mokranjac: Liturgy of St. John Chrysostom

Kolarac Hall 20.00
Misha Maisky, violoncello
Alan Weiss, piano

National Museum - Atrium 22.30
Quintetto Cappella Nuova
Predrag Novović, baroque violin - Malou Meilink, recorder - Kenneth Boman, baroque oboe - Magnus Lanning, baroque cello - Peter Lönerberg, harpsichord
J. B. de Boismortier: Concerto in E minor for recorder, violin, oboe and b. c.
G. Plati: Ricercata 1 for violin and violoncello
A. Vivaldi: Trio in G minor R.V.103 for recorder, oboe and b. c.
G. Ph. Telemann: Solo in G minor for oboe and b. c. from Tafelmusik, Part III
J. S. Bach: French Suite No.5 in G major BWV 816
G. Ph. Telemann: Concerto in A minor for recorder, violin, oboe and b. c.
(Joint project with S.I. from Sweden)

Monday 15 October
Kolarac Hall 20.00
Chamber Choir Accentus (France)
Conductor: Laurence Equilbey
F. Poulenc, O. Messiaen / C. Gottwald, Ph. Manoury, J. Sandström, I. Lindholm
(Joint project with the French Cultural Center)

Monday 15 October
National Museum - Atrium 22.30
Festival Ensemble
Conductor: Premil Petrović
Reiner Goldberg, tenor (Germany)
Alexandra Petersamer, alto (Germany)
G. Mahler / A. Schoenberg: The Song of the Earth, for tenor, contralto and orchestra
(Joint project with the Goethe Institute)

Tuesday 16 October
Kolarac Hall 20.00
String Sextet of the Munich Philharmonic Orchestra
Sreten Krstić, violin - Masako Shinohe, violin - Anja Kreynacke, viola - Wolfgang Berg, viola - Thomas Ruge, violoncello - Stefan Haack, violoncello
J. Brahms: String Sextet No.2 in G major Op.36
R. Strauss: Capriccio Op.85
A. Schoenberg: Transfigured Night Op.4

Wednesday 17 October
Town Hall 17.00
- BEMUS debut -
Dragan Đorđević, violoncello
Jasna Tucović, piano
L. van Beethoven: Sonata in C major Op.102 No.1
D. Shostakovich: Sonata in D minor Op.40
I. Jevtić: Via dolorosa
G. Crumb: Sonata for Solo VioloncellO

Kolarac Hall 19.00 & 20.30
Vienna Chamber Orchestra
Vesna Stanković, violin
Richard Eggar, harpsichord
Irena Grafenauer, flute
Ljubiša Jovanović, flute
Huan-Manuel Lumbreras, oboe
Laura Vukobratović, trumpet
, horn
J. S. Bach: Brandenburg Concertos BWV 1046-1051

Thursday 18 October
National Museum - Atrium 20.00
Choir of Monks of the Holy Archangels Coenobitic Monastery in Kovilj, Diocese of Bačka
Traditional sacral chanting

Thursday 18 October
National Museum - Atrium 22.30
Ensemble Artemis
Ivana Zarić, flute - Bojan Pešić, oboe - Goran Stojanović, clarinet - Goran Marinković, bassoon - Vladimir Vasović, horn - Radmila Dinić, piano
M. Stojadinović-Milić: Kaleidoscope - Six Pieces for Woodwind Quintet
M. Mihajlović: Eine kleine Trauermusik for flute, oboe, clarinet, bassoon, and piano
F. Poulenc: Sextet for Piano and Woodwinds

Friday 19 October
Kolarac Hall 20.00
Belgrade Philharmonic Orchestra
Conductor: Johannes Goritzki
Renaud Capuçon, violin
Nebojša Živković, marimba
S. Prokofiev: Concerto for Violin No.1 in D major Op.19
N. Živković: Concerto for Marimba No.2
(Joint project with the Goethe Institute and the French Cultural Center)

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan