30 Bemus / 1998

Saturday, 3 October, 8 PM, Sava Center
RUSSIAN STATE SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor EVGENY SVETLANOV

Mikhail Glinka: Symphony on Two Russian Themes

Modest Mussorgsky: Dawn on the Moscow River, prelude for the opera Khovanshchina (orchestrated by D. Shostakovich)

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Francesca da Rimini, Fantasy after Dante, Op. 32

Alexander Scriabin: Symphony No. 4, Op. 54 – Poem of Ecstasy (Poème de l'extase)


Sunday, 4 October, 11 AM, Kolarac Hall
YOUTH PHILHARMONIC ORCHESTRA BORISLAV PAŠĆAN
20th ANNIVERSARY
Conductor NEBOJŠA STEPIĆ
Soloists: Stanko Madić, Violin
Ksenija Milošević, Violin
Julija Glibovskaja, Piano

Felix Mendelssohn: Concerto for violin and orchestra in E Minor, Op. 64
Allegro con molto appassionato
Soloist Stanko Madić

Jean Sibelius: Concerto for violin and orchestra in D Minor, Op. 47
Allegro moderato
Soloist Ksenija Milošević

Edvard Grieg: Concerto for piano and orchestra in A Minor, Op. 16
Allegro molto moderato
Soloist Julija Glibovskaja

Aleksandar Obradović: Scherzo in D


Sunday, 4 October, 8 PM, Kolarac Hall
HAGAI SHAHAM, Violin
ARNON EREZ, Piano

Ludwig van Beethoven: Sonata No. 2 in A Major, Op. 12 No. 2
Allegro vivace
Andante più tosto Allegretto
Allegro piacevole

Gabriel Fauré: Sonata No. 1 in A Major, Op. 13
Allegro molto
Andante
Scherzo: Allegro vivo
Finale. Allegro quasi presto

Ernst Bloch: Baal Shem
Vidui
Nigun
Simchas Torah

Joseph Achron: Stempenyu Suite
Stempenyu spielt
Scher (Tanz)
Freilachs (Tanz)

Béla Bartók: Hungarian folk songs (arr. J. Szigeti)

Maurice Ravel: Tzigane, rhapsody


Monday, 5 October, 8 PM, Kolarac Hall
BRINDISI QUARTET
Jacqueline Shave, Violin
Patrick Kiernan, Violin
Katie Wilkinson-Khoroshunin, Viola
Michael Stirling, Violoncello

Wolfgang Amadeus Mozart: String Quartet in C Major K. 465 Dissonance
Adagio-Allegro
Andante cantabile
Menuetto (Allegretto)
Allegro

Michael Tippett: String Quartet No. 2
Allegro grazioso
Andante
Presto
Allegro appassionato
Ludwig van Beethoven: String Quartet No. 8 in E Minor, Op. 59 No. 2
Allegro
Molto adagio
Allegretto
Finale. Presto


Tuesday, 6 October, 8 PM, Sava Center
RUSSIAN CLASSICAL BALLET THEATRE, MOSCOW
Artistic leaders Natalya Kasatkina and Vladimir Vasilyov

Adolphe Adam: Giselle, ballet in two acts
Libretto Théophile Gautier and Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges
Choreography Jean Coralli and Jules Perrot, adapted by Marius Petipa (arr. L. Lavrovsky)
Set Design A. Solodovnikov
Costume Design E. Dvorkina

CAST
Giselle – Ekaterina Berezina
Albrecht, Duke – Konstantin Osin
Hilarion, wood keeper – Vladimir Sturov
Giselle’s Mother – Natalia Evstigneeva
Duke of Courtland – Alexander Pushkarev
Bathilde – Polina Kirova
Wilfried – Sergey Beloripkin
Queen Myrtha – Natalia Korneeva
Wilis – Oxana Mironova, Angela Tsukanova, Susana Avetisova, Tatyana Yatsenko
Pas de deux – Marina Goshko, Andrey Prikhodko
Peasants, Giselle’s friends, ladies and gentlemen, servants


Wednseday, 7 October, 8 PM, Sava Center
RUSSIAN CLASSICAL BALLET THEATRE, MOSCOW
Artistic leaders Natalya Kasatkina and Vladimir Vasilyov

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: The Nutcracker, ballet in two acts
Stage production: N. Kasatkina, V. Vasilyov
Choreography V. Vainonen, N. Kasatkina and V. Vasilyov
Costume designer E. Dvorkina

CAST
Clara, Maria, Marie – Natalia Ogneva
Nutcracker – Ivan Korneeev
Herr Drosselmeyer – Valery Trofimchuk
Mice Queen – Tatyana Yatsenko
Fritz – Andrey Prikhodko
Louise – Aleksandra Galkina
Hans – Kyrill Zaretsky
Mother – Natalia Korneeva
Father – Alexander Pushkarev
Grandmother – Irina Abulashvili
Grandfather – Dmitry Barmotin
Dolls:
New – Yelisaveta Beloripkina
Dearest – Ana Fateeva
Polichinelle – Aleksey Borzov
Mishutka – Sergey Beloripkin
Snowflakes – Angla Tsukanova, Natalia Korneeva
Spanish dance – Aleksandra Galkina, Vladimir Sturov
Arabian dance – Susana Avetisova, Tatyana Yatsenko
Chinese dance – Ana Fateeva, Alexey Borzov
Russian dance – Tamila Bulgakova, Alexander Gorokhovik, Dmitry Barmotin
Pas de trios – Yelisaveta Beloripkina, Andrey Prikhodko, Marina Goshko
Members at the court, mice, soldiers, Mice King, snowflakes


Thursday, 8 October, 8 PM, Atrium of the National Museum
JEUNESSES MUSICALES INTERNATIONAL COMPETITION Belgrade LAUREATS 1998
IOANA ANDRA, Mezzo soprano
VLADIMIR ANDRIĆ, Baritone
LUBANA AL QUNTAR, Soprano

Richard Strauss: Sehnsucht, Оp. 32 No. 2

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Does the Day Reign? Op. 47 No. 6

Wolfgang Amadeus Mozart: Parto, ma tu ben mio… Sesto’s Aria from the opera La clemenza di Tito

IOANA ANDRA, Mezzo soprano
Alexandru Petrovici, Piano

Georg Friedrich Handel: Aria Ombra mai fu (Largo) from the opera Serse

Josif Marinković: From town to town

Paul Hindemith: Pietà

Franz Schubert: Serenade

VLADIMIR ANDRIĆ, Baritone
Mirjana Kršljanin, Piano

Antonín Dvořák: Song to the Moon, Rusalka’s aria from the opera Rusalka

Miloje Milojević: Nymphe

Vincenzo Bellini: Casta diva, Norm’s aria from the opera Norma

LUBANA AL QUNTAR, Soprano
Aleksandar Kolarević, Piano

Wolfgang Amadeus Mozart: Hai già vinta la causa… Vedrò metr’io sospiro, Count’s aria from the opera Le nozze di Figaro

Gaetano Donizetti: Bella, si, come un angelo, Malatesta’s aria from the opera Don Pasquale

Modest Mussorgsky: Song of the Flea

VLADIMIR ANDRIĆ, Baritone
Mirjana Kršljanin, Piano

Georges Bizet: Habanera, Carmen’s aria from the opera Carmen
Giuseppe Verdi: Ah, fors’ e lui, Violetta’s aria from the opera La Traviata

LUBANA AL QUNTAR, Soprano
Aleksandar Kolarević, Piano

Gaetano Donizetti: Fia dunque vero… Oh, mio Fernando!, Leonora’s aria from the opera La Favorita

Gioachino Rossini: Nacqui all’ affanno, Angelina’s aria from the opera La Cenerentola

Georges Bizet: Gipsy song from the opera Carmen

IOANA ANDRA, Mezzo soprano
Alexandru Petrovici, Piano


Friday, 9 October, 8 PM, Kolarac Hall
DAGOBERTO LINHARES, Guitar

Anonymus (Italian Renaissance): Suite

Fernando Sor: Andante Maestoso
Fernando Sor: Minueto
Fernando Sor: Etude
Fernando Sor: Valse

Francisco Tarrega: Carnival of Venice - variations

Heitor Villa Lobos: Mazurka – choro
Heitor Villa Lobos: Valsa – choro
Heitor Villa Lobos: Preludio No. 3
Heitor Villa Lobos: Choro

Isaac Albeniz: Granada
Isaac Albeniz: Mallorca
Isaac Albeniz: Castilla


Saturday, 10 October, 8 PM, Kolarac Hall
ST. GEORGE STRINGS
Conductor PETAR IVANOVIĆ
Soloist MARIJA ŠPENGLER, Violin

Ljubica Marić: Asymptote for violin and strings

Ana Mihajlović: Les Baricades Mistérieuses, variations on the theme F. Couperin for 15 strings

Dejan Despić: Homage to Stevan Mokranjac, Op. 132b

Bratislav Petković: Ouroboros, variations for strings


Sunday, 11 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor LUTZ KELLER
Soloist ALEKSANDAR MADŽAR, Piano

Vasilije Mokranjac: Lyrical Poem

Sergei Prokofiev: Concerto for piano and orchestra No. 3 in C Major, Op. 26
Andante – Allegro
Andantino con variazioni
Allegro appassionato
Dmitry Shostakovich: Symphony No. 5 in D Minor, Op. 47
Moderato
Allegretto
Largo
Allegro non troppo


Tuesday, 13 October, 6 PM, Kolarac Hall
LAUREATES of the VI INTERNATIONAL COMPETITION PETAR KONJOVIĆ
GORANA ĆURGUS, Harp
NEMANJA TRIČKOVIĆ, Guitar
VANJA RADIĆ, Flute

Jean-Baptiste Cardon: Sonata F Major

Marcel Grandjany: Fantasy on a theme of Haydn

Dušan Radić: Preludio, Arietta and Toccatina

Félix Godefroid: Etude de concert

GORANA ĆURGUS, Harp

Dušan Bogdanović: Toccata

NEMANJA TRIČKOVIĆ, Guitar

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata in G Major
Allegro moderato
Adagio
Rondo

Theobald Boehm: Grande polonaise, Op. 16

Fernand Le Borne: Fantasie Brillante sur Carmen

VANJA RADIĆ, Flute
Dragica Toskić, Piano


Tuesday, 13 October, 8 PM, Kolarac Hall
ENSEMBLE RENAISSANCE
Vocal soloists:
Vojka Đorđević, Soprano
Marcella Francesco-Lukić, Mezzo soprano
Danka Milačić, Alto
Radmilo Petrović, Tenor (guest)
Nikola Nikolovski, Tenor
Vojislav Despotović, Bass
Instrumental soloists:
Žorž Grujić, Blockflute, Chalumeau, Rauschpfeife, Dulcian
Ljubomir Dimitrijević, Blockflute, Cornamusa, Krumhorn, Rauschpfeife
Nina Ćosić, Bombard
Igor Ilić, Renaissance trombone
Zoran Kostadinović, Viella
Mirna Ogrizović, Viella
Miomir Ristić, Viola da gamba, Cornamusa, Rauschpfeife, Blockflute
Darko Karajić, Renaissance luta

Claude Le Jeune: Le printemps, chansons (parts)
2. Revoici venir du Printemps
15. Mes yeux ne cesseront 'i point de regarder ce beau visage
16. Dame ie viens fer' hommage à ta beauté
18. A sa chut' il se va déjeter (instrumentalno izvođenje)
17. Cigne je suis de candeur (instrumentalno izvođenje)
19. Perdre le sens devant vous
20. Vivre tout pensif, défiant, et dépit
24. Le bandoulier vole l' argent
25. Quiconq' l' amour noma l' amour
31. Que null' étoile sur nous ne vienne plus se montrer
32. Tu peux de moy tepasser, Je puy de toy me passer
27. L' un emera le violet, l' autre le blanc (instrumentalno izvođenje)
35. D' une coline m' y promenant
36. Je ne say qui te meut, je ne say d' ou te viens céte fierté
37. Doucéte, sucrine, toute de miel, sardinette, mon coeur


Wednesday, 14 October, 8 PM, Kolarac Hall
RTB CHOIR, CHILDREN’S CHOIR AND SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor MLADEN JAGUŠT

Johann Sebastian Bach: Johannes Passion

CAST
Evangelist – Krzysztof Szmyt, Tenor
Christ – Nikola Mitić, Baritone
Pilate, Peter – Miomir Nikolić, Bass
Soprano arias – Kaća Nikolić, Soprano
Alto arias – Nataša Jović, Alto
Tenor arias – Krzysztof Szmyt
Bass arias – Miomir Nikolić
Maid – Kaća Nikolić
Servant – Nikola David, Tenor
Instrumental soloists:
Flutes: Ana Bogdanović and Aleksandar Ružičić
Oboes: Nina Ćosić and Gordan Petrović
Oboa d' amore. Darko Radić
Oboa da caccia: Ivana Dakić
Viollas d' amore: Mirna Ogrizović, Zoran Kostadinović
Bassoon: Ivan Jotić
Violla da gamba: Miomir Ristić
Lute: Darko Karajić
Continuo: Olivera Đurđević, harpsichord, Marija Jovanović, organ, Siniša Jovanović, violoncello, Ivan Jotić, bassoon
RTS Choir prepared Ljiljana Avramović
RTS Children’s Choir prepared Snežana Despotović


Thursday, 15 October, 6 PM, Kolarac Music Gallery
LAUREATES of the VI INTERNATIONAL COMPETITION PETAR KONJOVIĆ
STRING QUARTET OF MUSIC TALENTS FROM ĆUPRIJA
PIANO DUO MINA MILETIĆ AND TATJANA MALENOVIĆ
MIRAN BEGIĆ, Violin
JASNA TUCOVIĆ, Piano

Giacomo Puccini: Crisantemi

STRING QUARTET OF THE MUSIC TALENTS FROM ĆUPRIJA
Ivana Ćetković, Violin
Marija Rakočević, Violin
Terez Zazrović, Viola
Snežana Milićević, Violoncello

Edvard Grieg: Peer Gynt Suite No. 1, Op. 46
Morning Mood
The Death of Ase
Anitra’s Dance
In the Hall of the Mountain King

PIANO DUO MINA MILETIĆ / TATJANA MILENOVIĆ

Cesar Franck: Sonata for violin and piano in A Major
Allegro ben moderato
Allegro
Recitativo-Fantasia
Allegretto poco mosso

MIRAN BEGIĆ, Violin /JASNA TUCOVIĆ, Piano


Thursday, 15 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE STRINGS DUŠAN SKOVRAN
BELGRADE PHILHARMONIC WIND QUINTET
Conductor ALEKSANDAR PAVLOVIĆ
Soloist SANDRA BELIĆ, Violoncello

Igor Stravinsky: Concerto in Re for strings
Vivace
Arioso
Rondo

André Jolivet: Cello concerto No. 2 – Belgrade Premiere
Allant – Vivement – Cadence
Aria
Animé
Sandra Belić, Violoncello
Quintet of soloists: Gordana Matijević-Nedeljković, I Violin; Obrad Nedeljković, II Violin; Milija Branković, Viola; Laslo Mezei, Violoncello; Slobodan Gerić, Bass

Dejan Despić: Concerto grosso for wind quintet and strings, Op. 45a
Preludio
Siciliana
Fugheta
Passacaglia
Giga

Benjamin Britten: Sinfonietta for wind quintet and strings, Op. 1
Poco presto ed agitato
Variations
Tarantella
Belgrade Philharmonic Wind Quintet: Ljubiša Jovanović, Fluta; Dragan Lazić, Oboe; Ante Grgin, Clarinet; Nenad Janković, Bassoon; Nenad Vasić, Horn


Friday, 16 October, 8 PM, Kolarac Hall
CHINESE CENTRAL ENSEMBLE FOR TRADITIONAL MUSIC


Saturday, 17 October, 11 AM, Kolarac Hall
JEUNESSES MUSICALES TO BEMUS FESTIVAL
ALEKSANDAR TASIĆ, Clarinet
JOVAN BOGOSAVLJEVIĆ, Violin
VLADIMIR MILOŠEVIĆ, Piano

Carl Maria von Weber: Concertino in E flat major, Op. 26

D. Rotari: Dim

Edmond. Avon: Prelude et rigaudon

ALEKSANDAR TASIĆ, Clarinet
Vanja Prica, Piano

Enrique Granados: Sonata

Cécile Chaminade: Sérénade espagnole

Dragutin Bogosavljević: Old melody

Edward Elgar: La Capricieuse

JOVAN BOGOSAVLJEVIĆ, Violin
Lana Rodić, Piano

Frédéric Chopin: Ballade No. 2 in F Major, Op. 38

Franz Liszt: Hungarian Rhapsody No. 12 in C sharp minor

VLADIMIR MILOŠEVIĆ, Piano


Monday, 19 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
CHOIR OBILIĆ OF THE ACADEMIC CULTURAL ARTISTIC SOCIETY BRANKO KRSMANOVIĆ
ACADEMIC CHOIR COLLEGIUM MUSICUM
Conductor DARINKA MATIĆ MAROVIĆ
Soloists:
Višnja Pavlović Drakulić, Soprano
Vladimir Andrić, Baritone
Dunja Simić, Soprano
Tamara Marković, Alto
Radivoj Simić, Tenor
Nenad Jakovljević, Bass

Stanko Šepić: Stabat Mater for choir, orchestra, soprano and baritone – Premiere
I Stabat Mater dolorosa – Adagio affetuoso
II Cuius animam gemetem – Allegro moderato – Aria, Soprano
III Quis est homo, qui non fleret – Andante sostenuto – Coro e Baritono
IV Pro peccatis suae gentis – Allegro risoluto
V Eia Mater, fons amoris – Andante appassionato – Duetto, Soprano e Baritono
VI Sancta Mater, istud agas – Allegro agitato
VII Virgo virginum praeclara – Andantino in modo antico – Aria, Baritono
VIII Flamnis urar ne succensus – Allegro moderato – Coro e Soprano
IX Quando corpus Morietur – Andante lamentoso
Soloists:
Višnja Pavlović Drakulić, Soprano
Vladimir Andrić, Baritone

Anton Bruckner: Te Deum for soloists, choir and orchestra
I Te Deum – Allegro moderato – Soli, Coro
II Te Ergo – Moderato – Soli
III Aeterna fac – Allegro moderato – Coro
IV Salvum fac – Moderato-Allegro moderato – Soli, Coro
V In te, Domine, speravi – Mässig bewegt-Allegro moderato-Alla breve – Soli, Coro
Soloists:
Dunja Simić, Soprano
Tamara Marković, Alto
Radivoj Simić, Tenor
Nenad Jakovljević, Bass
Organ: Nebojša Stepić

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan