17 Bemus / 1985

5 October, 8 PM, Kolarac Hall
FORMAL OPENING OF THE 17TH BEMUS
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor JOVAN ŠAJNOVIĆ

Stevan Hristić: The Legend of Ohrid, Suites from the ballet
Suite No. 1
Uvod
Grčka igra
Igra janičara
Grlica
Scena na jezeru
Momačka igra
Suite No. 2
Moderato
Allegro
Andante moderato Richard Strauss: Don Juan, symphonic poem Op. 20

Richard Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche (Till Eulenspiegel’s Merry Pranks), symphonic poem Op. 28


5 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
GORAN LISTEŠ, guitar – Winner of the International Jeunesses Musicales Competition in Belgrade


6 October, 11 AM, National Museum
YUGOSLAV TRADITIONAL MUSIC


6 October, 8 PM, Sava Center
BALLET ENSEMBLE OF THE KIROV THEATRE
Conductor YEVGENY KOLOBOV

Adolf Adam: Giselle, ballet in two acts
Libretto: Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges and Théophile Gautier
Choreography: Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa
The piece is performed in the redaction of the Kirov Theatre
Set design: Igor Ivanov
CAST
Giselle – Altynai Asylmuratova
Duke Albrecht – Konstantin Zaklinsky
Berthe, Giselle’s mother – Angelina Kabarova
Bathilde, Duke’s betrothed – Nina Mikhailova
Hilarion – Gennady Selyutsky
Guard – Andrei Bossov
Duke of Courland – Gennady Babanin
Wilis:
Myrtha – Lyubov Kunakova
Monna – Olga Lihovskaya
Zuluma – Natalia Pavlova
Classical duet (Act I) – Svetlana Yefremova, Andrei Garbuz


7 October, 8 PM, Kolarac Hall
RAFAEL OROSZCO, piano

Franz Schubert: Wanderer Fantasy, Op. 15 (D. 760) in C Minor

Isaac Albéniz: Iberia, Book 3
El albaionin
El polo
Lavapies

Frédéric Chopin: Nocturne, Op. 48 No.1 in C Minor

Frédéric Chopin: Sonata No. 3, Op. 58 in B Minor
Allegro maestoso
Scherzo – Molto vivace
Largo
Finale – Presto ma non tanto


8 October, 8 PM, Sava Center
BALLET ENSEMBLE OF THE KIROV THEATRE
Conductor YEVGENY KOLOBOV

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Swan Lake, ballet in three acts, Op. 20
Libretto by Vladimir Petrovich Begichev and Vasily Geltser,
Choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov
Redaction by Konstantin Mikhailovich Sergeyev
Set Design by Igor Ivanov
Costumes by Galina Solovieva
CAST
Odette; Odile, Rothbart’s daughter – Galina Mezentseva
Prince Siegfried – Konstantin Zaklinsky
The Queen, Prince Siegfried’s mother – Angelina Kabarova
Tutor – Alexander Matveyev
Prince’s friends – Natalia Pavlova
Natalia Sveshnikova
Andrei Garbuz
Fool –Yuri Fateyev
Rothbart, evil sorcerer – Eldar Aliev
Little swans – Irina Zagrebina, Margarita Zanjina, Elvira Krilova, Natalia Pavlova
Big swans – Olga Lihovskaya, Tatiana Rusanova, Natalia Sevestyanova, Galina Yablonskaya
Two swans – Olga Lihovskaya, Natalia Pavlova
Dances:
Spanish – Natalia Kopitseva, Elena Šestineva, Vadim Sirotin, Alexei Feoktistov
Neapolitan – Irina Guseva, Andrei Garbuz
Hungarian – Natalia Timonayeva, Vladimir Kolesnikov
Mazurka – Elena Serapina, Natalia Spitsina, Margarita Sukhova, Maria Fesyunova, Gennady Babanin Mihail Hajdamahin, Alexander Matveyev, Gennady Selyutsky


9 October, 8 PM, Sava Center
BALLET ENSEMBLE OF THE KIROV THEATRE
Conductor YEVGENY KOLOBOV

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Swan Lake, ballet in three acts, Op. 20
Libretto by Vladimir Petrovich Begichev and Vasily Geltser
Choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov
Redaction by Konstantin Mikhailovich Sergeyev
Set Design by Igor Ivanov
Costumes by Galina Solovieva
CAST
Odette; Odile, Rothbart’s daughter – Galina Mezentseva
Prince Siegfried – Konstantin Zaklinsky
The Queen, Prince Siegfried’s mother – Angelina Kabarova
Tutor – Alexander Matveyev
Prince’s friends – Natalia Pavlova
Natalia Sveshnikova
Andrei Garbuz
Fool –Yuri Fateyev
Rothbart, evil sorcerer – Eldar Aliev
Little swans – Irina Zagrebina, Margarita Zanjina, Elvira Krilova, Natalia Pavlova
Big swans – Olga Lihovskaya, Tatiana Rusanova, Natalia Sevestyanova, Galina Yablonskaya
Two swans – Olga Lihovskaya, Natalia Pavlova
Dances:
Spanish – Natalia Kopitseva, Elena Šestineva, Vadim Sirotin, Alexei Feoktistov
Neapolitan – Irina Guseva, Andrei Garbuz
Hungarian – Natalia Timonayeva, Vladimir Kolesnikov
Mazurka – Elena Serapina, Natalia Spitsina, Margarita Sukhova, Maria Fesyunova, Gennady Babanin Mihail Hajdamahin, Alexander Matveyev, Gennady Selyutsky


9 Octobar, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
PRO MUSICA CHAMBER ENSEMBLE
Conductor ĐURA JAKŠIĆ
Soloists: IRINA SAVIĆ, soprano, GRUJICA PAUNOVIĆ, tenor, SLOBODAN, STANKOVIĆ, baritone, LJUBIŠA JOVANOVIĆ, flute

Johann Sebastian Bach: Schweigt stille, plaudert nicht (Be still, stop chattering), “Coffee Cantata,” BWV 211
Text by Picander (Christian Friedrich Henrici)

Johann Sebastian Bach: Mer hahn en neue Oberkeet (We have a new governor), “Peasant Cantata,” BWV 212
Text by Picander (Christian Friedrich Henrici)

Translated by: Ivan Ivanji, Dušan Kosanović, Darko Bolfan


10 October, 6 PM, Gallery of SASA
MAJA JOKANOVIĆ, violin
ZORICA DIMITRIJEVIĆ-STOŠIĆ, piano

Sonatas: Giuseppe Tartini, Vlastimir Trajković, Ludwig van Beethoven


10 October, 8 PM, Kolarac Hall
CHOIR AND SYMPHONY ORCHESTRA OF THE ARTISTIC ENSEMBLE OF YUGOSLAV ARMY
Conductor ANGEL ŠUREV
Soloist: KJELL BÆKKELUND, piano, RADMILA SMILJANIĆ, soprano, ALEKSANDRA IVANOVIĆ, alto,
SLAVOLJUB KOCIĆ, tenor, NIKOLA MITIĆ, bass

Vasilije Mokranjac: Symphony No. 4 in do

Edvard Grieg: Piano Concerto, Op. 16 in A Minor Boris Papandopulo: Ep o slobodi – oratorio for soloists, mixed choir, children’s choir and symphony orchestra
Text by Branko Karakaš
Svitanje
Krilato sunce
Senke
Ljudi zaboravljaju
Majka
Sloboda
Pobeda
Oda slobodi


11 October, 8 PM, Kolarac Hall
MACEDONIAN PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor: ALEKSANDAR LEKOVSKI
Soloist: VLADIMIR KRPAN, piano

Hektor Berlioz: Le carnaval roman (The Roman Carnival), overture, Op. 9

Vlastimir Nikolovski: Piano Concerto
Tokata
Tropar
Teškoto

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Symphony No. 4, Op. 36 in F Minor
Andante sostenuto – Moderato con anima – Moderato assai – Allegro vivo
Andantino in moto di canzone
Scherzo. Pizzicato ostinato. Allegro
Finale. Allegro con fuoco


11 October, 8 PM, Sava Center
BALLET ENSEMBLE OF THE KIROV THEATRE
Conductor VIKTOR FEDOTOV
Soloists in the orchestra:
Antonina Kazarina, violin
Sergei Roldugin, violoncello
Alexander Sorokin, flute

SPAIN, CHOREOGRAPHIC SUITE on music by Frédéric Chopin
Orchestration by A. Glazunov
Choreography by M. Fokine
Nocturne: Irina Kolpakova, Irina Sitnikova, Yelena Yevteyeva, Sergei Berezhnoi
Valse No. 11: Irina Sitnikova
Mazurka: Yelena Yevteyeva
Prelude: Irina Kolpakova
Mazurka: Sergei Berezhnoi
Valse No. 7: Irina Kolpakova, Sergei Berezhnoi

PAS DE SIX FROM THE BALLET MARKITENKA
Music by Cesare Pugni
Choreography A. Saint-Léon
Soloists: Svetlana Yefremova, Marat Daukayev

FRAGMENT FROM THE BALLET LE PAPILLON
Music by Jacques Offenbach
Choreography by Marie Taglioni
Dancers: Yelena Yevteyeva, Andrei Bosov

PAS DE DEUX FROM THE BALLET LA ESMERALDA
Music by Cesare Pugni
Choreography by M. Petipa, A. Vaganova
Dancers: Lyubov Kunakova (Diane), Yevgeny Neff (Actéon)

THE DYING SWAN
Music by Camille Saint-Saëns
Choreography by M. Fokine
Dancer: Marina Mezentseva

DIVERTISSEMENT FROM THE BALLET PAQUITA
Music by Ludwig Minkus
Choreography by M. Petipa
Soloists: Tatiana Terekhova, Konstantin Zaklinsky
Variations: Svetlana Efremova, Lyubov Kunakova, Olga Chenchikova, Yelena Yevteyeva


12 October, 8 PM, Kolarac Hall
NEW ARTS TRIO, New York
Rebecca Penneys, piano
Piotr Janowski, violin
Steven Doane, violoncello


13 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
RADMILA SMILJANIĆ, soprano
ALEKSANDAR KOLAREVIĆ, piano

Niccolò Piccinni: Se il ciel mi divide

Johannes Brahms: An die Nachtigall
Johannes Brahms: Immer leiser
Johannes Brahms: Meine liebe ist grun

Sergei Rachmaninov: These Summer Nights, Op. 14 No. 5
Sergei Rachmaninov: Spring Waters, Op. 14 No. 11 Stevan Hristić: Bila jednom ruža jedna

Blagoje Bersa: Seh duš dan

Vuk Kulenović: Palimpsest – first performance

Miloje Milojević: Jesenja elegija
Miloje Milojević: Nimfa
Miloje Milojević: Japan


13 October, 8 PM, Kolarac Hall
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
Soloist: IVAN KLANSKY, piano

 

Bedřich Smetana: From Bohemia’s Woods and Fields

Frédéric Chopin: Piano concerto No. 2, Op. 21 in F Minor
Maestoso
Larghetto
Finale. Allegro vivace Antonín Leopold Dvořák: Symphony No. 9, Op. 95 in E Minor
Adagio. Allegro molto
Largo
Scherzo. Molto vivace
Allegro con fuoco


14 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
MILOŠ PETROVIĆ, harpsichord & piano

Jean-Philippe Rameau: Sonata in A Minor
Prelude
Allemande I
Allemande II
Courante
Gigue
Sarabande I, II, III
Venetienne
Gavotte
Menuet

Johann Sebastian Bach: Aria variata alla maniera italiana
Thema
Variazioni I-X
Thema

Johann Sebastian Bach: Chorals – jazz improvisations
Aus tiefer Not schrei ich zu dir
Wenn ich einmal soll scheiden
Nicht so traurig
Ach Gott vom Himmel sieh darein


14 October, 8 PM, Kolarac Hall
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
Soloist: VÁCLAV HUDEČEK, violin

Bohuslav Martinů: Memorial to Lidice

Antonín Dvořák: Violin Concerto, Op. 53 in A Minor
Allegro ma non troppo
Adagio ma non troppo
Finale. Allegro, giocoso, ma non troppo Maurice Ravel: Two orchestra suites from the ballet Daphnis et Chloé
Suite No. 1 – Nocturne – Interlude – Danse guerrière
Suite No. 2 – Lever du jour – Pantomime – Danse générale


15 October, 8 PM, Kolarac Hall
BELGRADE STRINGS
BELGRADE MADRIGAL CHOIR
Conductor PARKAI ISTVAN
Soloists MARIA ARDO, soprano, Tinde Njilaš, mezzo-soprano, Božidar Kenč, tenor, Ištvan Ceki, bass

Georg Friedrich Handel: Johannes-Passion (St John Passion), BWV 245


15 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
IVANA SIMONOVIĆ-SE QUI, harpsichord

Domenico Scarlatti: Sonatas
D minor, K. 1
G minor, K. 12
A major, K. 24
B minor, K. 87
E minor, K. 15
E minor, K. 394
D major, K. 491
F major, K. 518
F minor, K. 519
E minor, K. 263
E minor, K. 198
F minor, K. 364
E major, K. 215
G major, K. 146
A major, K. 533
F minor, K. 466
G major, K. 547
C major, K. 513


16 October, 8 PM, Kolarac Hall
CHAMBER ENSEMBLE OF TEATRO VERDI TRIESTE
Conductor: SEVERINO ZANNERINI
Solisti: IGOR DRAZIL, violin, LUCIANO GLAVINA, oboe

Giulio Viozzi: Quatro momenti per archi
Vivo e nervoso
Teso e vibrato
Calmo e misterioso
Agile e danzante

Claudio Bilucaglia:

Zoran Erić: Cartoon for 13 strings

Johann Sebastian Bach: Die Kunst der Fuge (The Art of Fugue), BWV 1080 (selection)
Fugue No. 1 – Allegro moderato
Fugue No. 2 – Allegro moderato
Fugue No. 9 – Andante
Fugue No. 6 – Allegro vivo

Johann Sebastian Bach: Concerto for violin, oboe, strings and continuo, BWV 1060 in C Minor
Allegro
Adagio
Allegro


17 October, 8 PM, Kolarac Hall
CHAMBER ORCHESTRA OF THE UPPER NORMANDY
Conductor JEAN-PIERRE BERLINGER
Soloists: AMI FLAMMER, violin, CÉCILIA TSAN, violoncello

Georg Friedrich Handel: Concerto grosso, Op. 6 No. 1
A tempo giusto
Allegro
Adagio
Allegro
Allegro

Josef Haydn: Concerto for violin and orchestra in C major
Allegro moderato
Adagio
Finale. Presto
Mišel Siri:

Michel Ciry: Stèle pour un héros, orchestre à cordes

Antonio Vivaldi: Concerto for violoncello and orchestra in C minor
Allegro non molto
Adagio
Allegro ma non molto

Edvard Grieg – Mélodies Élégiaques, Op. 34

Albert Roussel: Sinfonietta for String Orchestra, Op. 52
Allegro
Andante
Allegro


17 October, 10.30, Atrium of the National Museum
CAMERATA KÖLN
MICHAEL SCHNEIDER, recorder and flute traverso, HANS-PETER WESTERMANN, baroque oboe, RAINER ZIPPERLING, baroque violoncello and viola da gamba, HARALD HOEREN, harpsichord

Georg Philipp Telemann: Trio sonata for recorder, oboe and basso continuo in A Minor

Johann Sebastian Bach: Toccata for keyboard, BWV 914 in E Minor

Georg Friedrich Handel: Sonata for oboe and basso continuo, Op. 1 No. 5 in F Major
Adagio
Allegro
Adagio
Bourrée (Angloise)
Menuetto Georg Friedrich Handel: Sonata for recorder and basso continuo, Op. 1 No. 4 in A Minor
Larghetto
Allegro
Adagio
Allegro

Johann Sebastian Bach: Sonata for oboe and harpsichord BWV 1020 in G Minor
Allegro
Adagio
Allegro

Francesco Geminiani: Sonata for violoncello and basso continuo, Op. 5 No. 3 in C Major
Andante
Allegro affetuoso
Allegro

Georg Philipp Telemann: Trio sonata for recorder, oboe and basso continuo in D Minor
Andante
Vivace
Adagio
Allegro


18 October, 8 PM, Kolarac Hall
CHOIR OF THE ACADEMIC CULTURAL-ARTISTIC SOCIETY IVO LOLA RIBAR
Conductor MILOVAN PANČIĆ

Stevan Hristić: Opelo in B flat Minor
Svjati bože, Njest svjat, Žiteljskoje more, So svjatimi, Dusi i duši, Boga čelovjekom, Večnaja pamjat Josif Marinković: Otče naš

Stevan Mokranjac: Statija III
Stevan Mokranjac: Da ispravitsja
Stevan Mokranjac: Akatist
Stevan Mokranjac: Njest svjat

Marko Tajčević: Iže heruvimi

Stevan Mokranjac: Tebe boga hvalim

Marko Tajčević: Sej denj


19 October, 8 PM, Kolarac Hall
RTB CHOIR AND SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor MLADEN JAGUŠT
Soloists: UTA SCHLEGEL, soprano, HEIDI RIESS, alt, REINHART GINZEL, tenor and WOLFGANG HELBICH, baritone, TEŠMAN ŽIVANOVIĆ, violoncello continuo, ANDRIJA GALUN, organ

Johann Sebastian Bach: Weihnachts-Oratorium (Christmas Oratorio), BWV 248
Part I: For the First Day of Christmas
Part II: For the Second Day of Christmas
Part III: For the Third Day of Christmas
Part IV: For New Year’s Day (Feast of the Circumcision)
Part V: For the First Sunday in the New Year
Part VI: For the Feast of Epiphany

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan