07 Bemus / 1975

7 October, 8 PM, Kolarac Hall

THE FORMAL OPENING OF THE BEMUS
THE TOKYO YOUTH SYMPHONY ORCHESTRA, Tokyo, Japan
Conductor: Shunsaku Tsutsumi
Mineo Hayashi, Cello

Krešimir Baranović: Overture to the Opera Striženo, košeno (Neither Side Will Give In)

Yasushi Akutagawa: Triptych for String Orchestra
Concerto for cello and orchestra performed by the winners of the International Jeunesses Musicales Competition in Belgrade, 1975

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Symphony No. 5 in E Minor Op. 64
Andante – Allegro con anima
Andantino cantabile, con alcum licenza
Valse. Allegro moderato
Finale. Andante maestoso


7 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum

THE COLLEGIUM MUSICUM, Academic Female Chamber Choir
„Dedications“ – Concert of the works dedicated to the conductor and choir Collegium Musicum – first performances
Conductor: Darinka Matić-Marović
Soloists: Vera Milčić, Svetlana Bojčević, Biljana Žutić, Branka Milosavljević, Kata Horvat, Dragana Milojević

Pavle Merku: Nocturne – lyrics by Sapfo

Mihailo Vukdragović: Monasteries – verses by Dušan Kostić

Vojislav Ilić: Belgrade Weeping – text from 1427

Rajko Maksimović: Two Madrigals – Lot’s Sin, Zde Pokoussi – texts by a 17th century apocryphal poet

Konstantin Babić: The Universal Virgin’s Proclamation – text by Marija Kukubajska

Toma Prošev: Musandra 2

Vlastimir Nikolovski: Papazyaniya (Mess) Op. 42 for Two Female Choirs and Two Soloists – text by Ilija Popovski

Borislav Tamindžić: The Little Husband – traditional story

Dušan Kostić: The Negro Amulets, Suite for Sopranos, Female Choir and Chamber Orchestra – translations of the Negro folk stories


8/9 October, 8 PM, National Theatre
THE S. M. KIROV ACADEMIC THEATRE OF OPERA AND BALLET, Leningrad
The Swan Lake
A Ballet in 3 Acts (4 Scenes)
Music: P. I. Tchaikovsky
Conductor: Victor Shirokov
Choreography: L. Ivanov, M. Petipa
Chief Choreographer: Igor Belsky
Production Design: Sulyiko Virsaladze

CAST
Odeta – Odilia: G. Komlyeva, V. Ganibalova
Prince Siegfried – J. Solovyev, S. Berezhnoi
Princess – A. Kabarova
Prince’s friends – L. Kovaleva, T. Berezhnaya, V. Budarin
Small Swan – M. Vasileva, L. Desnitskaya, N. Sakhnovskaya, G. Melnikova
Big Swan – I. Mikhailova, N. Ilyina, N. Spitsina, G. Ritchagova
Two Swans – I. Mikhailova, G. Ritchagova
Spanish Dance – I. Gensler, O. Zabotkina, V. Lopukhov, V. Homyakov
Napolitan Dance – N. Lieflyand, V. Desnitsky
Hungarian Dance – N. Timonaeva, M. Kumisnikov
Mazurka – V. Ponomarev, J. Egupov, B. Klemen, A. Shavrov, M. Sukhova, N. Spitsina, L. Gailinskaya, S. Osieva


8 October, 10.30 PM, Students’ Cultural Centre
CONCERT OF THE STRING QUARTET AWARDED AT THE INTERNATIONAL JEUNESSES MUSICALES COMPETITION


9 October, 10.30, Students’ Cultural Centre
THE ELECTRONIC STUDIO OF THE BELGRADE RADIO

Lojze Lebič: Atelier 2 (coauthor Paul Pignon)

Boguslaw Schaeffer: Music for the Tape (coauthor Paul Pignon)

Ludmila Frajt: Nocturne

Vojin Komadina: Refrain for Synthi (coauthor Vladan Radovanović)


10 October, 8 PM, National Theatre
OPERA AND BALLET COMPANIES OF THE SERBIAN NATIONAL THEATRE OF NOVI SAD
The Pit (Jama), Passio hominis nostri
A Scenic Vision of the Musical Poem for Soloists, Reciters, Choir and Orchestra
Based on Ivan Goran Kovačić’s poem “The Pit“
Text: Ivan Goran Kovačić
Music: Nikola Hercigonja
Conductor: Miodrag Janoski
Production Design: Mileta Leskovac
Costume Design: Jasna Petrović
Choreography: Žarko Milenković
Director: Dejan Miladinović

Soloists:
Irena Davosir-Matanović
Aranka Herćan-Bodrič
Vladan Cvejić
Dušan Baltić
Rudolf Nemet

Reciters:
Zlata Đurišić
Mirko Petković
Toma Jovanović

Dedicated to All Victims of Inhuman Acts


10 October, 10.30 PM, Students’ Cultural Centre
JORGE FEDERICO OSORIO, Piano

Joseph Haydn: Sonata in C Major Hob. XVI/48

Ludwig van Beethoven: Sonata in C Minor Op. 111
Maestoso-Allegro con brio ed appassionato

Armando Montiel Olvera: Four Mexican Dances

Claude Debussy: 10 Preludes (2nd volume)


11 October, 8 PM, Kolarac Hall
ENGLISH CHAMBER ORCHESTRA
Conductor: DAVID ATHERTON
Soloist: RICHARD ADENEY, Flute

Joseph Haydn: Symphony No. 22 in E flat major “Der Philosoph” (“The Philosopher“)

Michael Tippett: Little Music, for string orchestra

Malcolm Arnold: Concerto No. 1 for Flute and Strings, Op. 45
Soloist Richard Adeney

Wolfgang Amadeus Mozart: Symphony No. 40 in G Minor, K 550
Molto allegro
Andante
Menuetto. Allegretto – Trio
Finale. Allegro assai


12 October, 8 PM, Kolarac Hall
SALVATORE ACCARDO, Violin
LEONARDO LEONARDI, Piano

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata for Piano and Violin No. 18 in G Major, K 301
Allegro con spirito
Allegro

Ludwig van Beethoven: Sonata for Piano and Violin no. 7 in C Minor, Op. 30 No. 2
Allegro con brio
Adagio cantabile
Scherzo. Allegro
Finale. Allegro

Maurice Ravel: Sonata for Violin and Piano
Allegretto
Blues. Moderato
Perpetuum mobile
Allegro

Niccolò Paganini: La Campanella


12 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
ACADEMIC CHAMBER ORCHESTRA OF THE FACULTY OF MUSIC JEUNESSES MUSICALES, Belgrade
Concertmaster: SRETEN KRSTIĆ
Soloists:
Fern Rašković, Violin
Ernest Ačkun, Clarinet

Janez Krstnik Dolar (aka. Joannes Baptista Tollar, Jan Křtitel Tolar): Ballets in Four in E minor

Georg Friedrich Händel: Concerto grosso in G Minor

Joseph Haydn: Concerto for Violin and Orchestra in C Major – soloist Fern Rašković
Allegro moderato
Adagio
Finale. Presto

Johann Sebastian Bach: Adagio in A minor (musical arrangement by Dušan Skovran)

František Kromer: Concerto for Clarinet and Orchestra in C Minor (adapted by Dušan Skovran)
Soloist Ernest Ačkun

Georg Friedrich Telemann: Concerto in G Major (musical arrangement by Dušan Skovran)


13 October, 8 PM, Kolarac Hall
RTB SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: MLADEN JAGUŠT
Soloist: LUBOV TIMOFEYEVA, Piano

Minta Aleksinački: Alexandrida
Work Awarded in the BEMUS Competition

Sergei Rachmaninov: Rhapsody on a Theme by Paganini Op. 43 – soloist Lubov Timofeyeva

Ludwig van Beethoven: Symphony No. 3 in E flat Major, Op. 55 The Eroica


14 October, 8 PM, National Theatre
THE NATIONAL BALLET ENSEMBLE OF CUBA
Negra Sulo
Artistic Manager: Lorna Burdsall
Choreographer: Gerardo Lastra
Music: Brasilian folk music, performed by the Cuban National Orchestra
Conductor: Jesùs Pères
Song by Rogelio Martinez Furè, sung by Nancy Rodriguez
Production and Costume Design: Eduardo Arrocha

CAST
Fulo – Perla Rodriguez
Mistress – Leah Vàsquez
Master – Eddy Veitia
Slaves – Isidro Rolando, Reinaldo Suàres, Orestes Mèjica
Sùlkari
Choreography by Eduardo Rivero
Music: Ritual joruba, performed by the singers and orchestra of the CNO
Conductor: Jesùs Pères
Costume Design: Eduardo Arrocha
Light Design: Josè Morera
Performers:
Nereida Doncel and Pablo Trujillo
Luz Maria Collazo and Atanasio Mederos
Regla Salven and Isidor Rolando

Medea and Negro-slave Traders
(Medea y los Negreros)
Choreography by Ramiro Guerra
Music: Carlos Chàvez, Luciano Berio, Jorge Berroa, Negro music
Production and Costume Design: Eduardo Arrocha

CAST:
Medea the Mistress – Luz Maria Collazo
Medea the Mother – Nereida Doncel
Medea the Avengeress – Ernestina Quintana
Jason – Gerardo Lastra
Daughter – Elsa Vargas
Gruesa – Diana Alfonso
Creon – Eduardo Rivero
Slaves
Negro-slave traders: Eddy Veitià, Gastòn Bouzo, Josè Antonio Martinez

Dance Panorama and Cuban Music

Choreography by Victor Cuèllar
Music: Popular music and Cuban folklore performed by the singers and orchestra of the CNO
Conductor: Jesùs Pères
Costume Design: Eduardo Arrocha
Light Design: Josè Morera
Performers:
Spanish Girl – Diana Alfonso
Ma Teodora – Nereida Doncel
Troubadour song – Perla Rodriguez, Mercedes Borrego, Elsa Vargas, Dulce M. Vale
Macorina – Perla Rodriguez
Typical couples
A voice – Inès Gonzàlez and Gastòn Bouzo
Dance – Arnaldo Patterson and Marta Arango
Rumba – Ricardo Gòmez
Cha cha cha – Reinaldo Suàrez and Marta Arango
Extras – Arlando Patterson and Nancy Rodriguez
Corps de ballet of the Cuban National Ensemble


14 October, 10.30 PM, Kolarac Hall
CHAMBER ORCHESTRA OF BELGRADE MUSICIANS
Conductor: UROŠ LAJOVIC
Soloist: ERICK FRIEDMAN, Violin

Petar Stajić: French Suite for Strings

Johann Sebastian Bach: Violin Concerto in E Major, BWV 1042

Wolfgang Amadeus Mozart: Violin Concerto no. 5 in A Major, K 219

Wolfgang Amadeus Mozart: Salzburg Symphony No. 3 in F Major, K 138


15 October, 8 PM, National Theatre
OPERA COMPANY OF THE CROATIAN NATIONAL THEATRE IN ZAGREB
The Flying Dutchman (Der fliegende Holländer)
A Romantic Opera in Three Acts
Music and Libretto: Richard Wagner
Translated by Darko Mondekar
Conductor: Jovan Šajnović
Director: Federik Mirdita
Production Design: Aleksandar Augustinčić
Costume Design: Ljubica Vagner
Chorus Master: Aleksandar Kovalski

CAST
Daland – Franjo Petrušanec
Senta – Mila Kirinčić
Mary – Gordana Marić
Erick – Piero Filippi
Helmsman – Franjo Paulik
Flying Dutchman – Tomislav Neralić


15 October, 10.30 PM, Atrium of the National Museum
MICHÈLE DELFOSSE, Harpsichord
MILICA ZEČEVIĆ-BULJUBAŠIĆ, Soprano
Kleber Besson, Guitar

François Couperin – Passacaglia from the Fifth Suite

Girolamo Frescobaldi – Aria “La Frescobalda”

Johann Sebastian Bach – Toccata in E minor – soloist Michèle Delfosse

French Court Arias
Compositions of Jean Boyer, Antoine Boesset, Pierre Guédron, Jacques Maudit, Gabriel Bataille
Soloist Milica Zečević-Buljubašić
Lute accompaniment Kleber Besson

John Dowland: Fantasie et Gaillarde “La Grenouille” (Fantasia and Galliard “The Frog”)

Tomaso Cecchini – Two Monodic Madrigals from the Collection “Amorosi Concerti”
Soloist Milica Zečević-Buljubašić
Guitar accompaniment Kleber Besson

François Couperin: The First Lesson
Soloist Milica Zečević-Buljubašić, accompanied by harpsichord

Luigi Boccherini: Introduction and Fandango

Manuel Ponce – Sonata
Harpsichord: Michèle Delfosse
Guitar: Kleber Besson


16 October, 8 PM, Kolarac Hall
BUDAPEST SYMPHONY ORCHESTRA (of the Hungarian Radio and Television)
Conductor: GYÖRGY LEHEL
MIKLÓS PERÉNYI, Cello

Vitomir Trifunović: Associations

Witold Lutosławski: Concerto for Cello and Orchestra
Soloist: MIKLÓS PERÉNYI

Béla Bartók: Divertimento

Béla Bartók: Concerto for Orchestra


17 October, 8 PM, National Theatre
OPERA COMPANY OF THE NATIONAL THEATRE, Belgrade
Turandot
Opera in Three Acts
Music by Giacomo Puccini
Libretto: G. Adami and R. Simoni
Translation by T. Manojlović, D. Miladinović, K. Vinaver
Conductor: Dušan Miladinović
Director: Jovan Putnik
Production Design: Vladimir Marenić
Costume Design: Ružica Sokolić (guest)

CAST
Turandot, a Chinese Princess – Slavka Popović
Altoum, the old Emperor, her father – Nikola Jančić
Timur, the dethroned Tatar King – Aleksandar Đokić
An unknown Prince – Stojan Stojanov-Gantchev (guest performer)
Liu, a young girl slave – Milka Stojanović, Radmila Smiljanić
Ping, a high official – Velizar Maksimović
Pang, the major-domo – Toma Jovanović
Pong, the great courtier – Tomislav Reno
A mandarin – Vladimir Jovanović


17 October, 8 PM, Kolarac Hall
JOVAN JOVIČIĆ, Guitar (Belgrade)

Fernando Sor: Two Minuets in G Major; Two Minuets in D and A Major; Theme with Variations

F. Moreno Torroba: Nocturne, Sonatina

Heitor Villa-Lobos: Prelude No. 2 Brasilian Dance

Gomez Crespo: Nortena

Miguel Llobet: Estillo

Maria Luisa Anido: Dance

J. Malatz / F. Tarrega: Serenade

Francisco Tarrega: Marieta, Pavana, Gran Jota


18 October, 8 PM, Kolarac Hall
NIKITA MAGALOFF, Piano

Ludwig van Beethoven: Sonata Op. 81a “Les adieux”

Maurice Ravel: Gaspard de la Nuit, Ondine, Le gibet, Scarbo

Igor Stravinsky: Four Etudes Op. 7

Frédéric Chopin: 24 Preludes Op. 28


18 October, 10.30, Kolarac Hall
THE SLOVAKIAN CHAMBER ORCHESTRA
Conductor: Bohdan Warchal

Johann Stamitz: Mannheim Symphony No. 1 in G Major

Johann Sebastian Bach: Brandenburg Concerto No. 3 in G major, BWV 1048

Eugen Suchoň: Serenade for Strings, Op. 5
March
Lullaby
Scherzo
Nocturno
Finale


19 October, 8 PM, National Theatre
BELGRADE PHILHARMONIC ORCHESTRA
CHOIR OF THE BELGRADE RADIO AND TELEVISION
Orpheus
Opera in Three Acts – a Concert Performance
Libretto: Ranieri de Calzabigi
Music: Christoph Willibald Gluck
Conductor: Živojin Zdravković
Production Design: Miomir Denić
Director: Mladen Sabljić
Chorus Master: B. Simić

CAST
Orpheus – Kristina Angelakova
Eurydice – Zlata Ognjanović
Amor – Nada Siriščević

 

Cebef logo eng

Founder

grad osnivac dole

Contact

Address:
Svetogorska bb
11000 Belgrade
Serbia
Phone: +381 11 4039182
Email : info@cebef.rs

© 2015 CEBEF. All Rights Reserved. Designed By bojovicdejan